GeriAvrupa Ahirete inanmayan papazlar olay oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahirete inanmayan papazlar olay oldu

Ahirete inanmayan papazlar olay oldu
refid:27847257 ilişkili resim dosyası

Danimarka’da yaratıcıya ve ahirete inanmayan papazlar tartışma konusu oldu.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da görev yapan bazı papazların “yaratılış”, “ölümden sonraki hayat” ve "Hz. İsa’nın dirilişi” gibi Hıristiyan inancının temel öğretilerine inanmadığını söylemesi tartışmalara neden oldu. Kilise yönetimi konuyla ilgili araştırma başlattı.

Danimarka’da ülkenin en çok satan gazetelerinden Jyyland-Posten tarafından yapılan bir anket çeşitli kiliselerde görev yapan bazı papazların Hıristiyan inancının temel öğretilerine inanmadığını ortaya çıkardı. Söz konusu anket kamuoyunda da geniş çaplı tartışmalara neden olurken kilise yönetimi konuyla ilgili bir araştırma başlattığını açıkladı.

GERÇEK ÜSTÜ VE DOĞANIN KURALLARINA AYKIRI

Hafta içerisinde Jyyland Posten’e konuşan bazı papazlar "Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ve bu sırada göğe yükseldiğine ve yeniden dirildiğine inanmadıklarını" söyledi. Bazı papazlar ise dünyanın bir tanrı tarafından yaratıldığına ya da ölümden sonra hayat olduğuna inanmadıklarını söyledi. Sydhavn’da bulunan bir kilisede papazlık yapan Per Ramsdal, “Ben İsa’nın (Jesus) fiziki olarak gökyüzüne yükseldiğine inanamıyorum. Bana çok gerçeküstü geliyor. Ama bu elbette çok önemli bir hikaye” dedi.

Öte yandan gazete tarafından yapılan bir ankete katılan 4 papaz “Dünyanın Tanrı tarafından yaratıldığına inanmadıklarını” söyledi. 4 Papaz ise Hz. İsa’nın insanlık için çarmıha gerildiğine inanmadıklarını söyledi.

Köge Bölge Papazı Jan Baise, ‘‘Modern tarih açısından bakılacak olursa yeniden dirilişin bir temeli yok’’ dedi. Funen Bölgesi papazlarından Ulla Charlotte Hansen ise ‘‘İsa’nın çarmıha gerildiğini varsayabiliriz ancak onun doğanın kurallarını esnetecek şekilde yeniden dirileceğine inanmıyorum’’ dedi.

Danimarka’da 10 yıl önce de benzer bir tartışma yaşanmıştı. Taarbæk Kilisesi Papazı Thorkild Grosbøll, yazdığı bir kitapta ‘Tanrı’nın’ varlığına inanmadığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle