GeriAvrupa ‘Afrika domuz vebası’na 4.5 milyar dolarlık çit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Afrika domuz vebası’na 4.5 milyar dolarlık çit

‘Afrika domuz vebası’na 4.5 milyar dolarlık çit

Fransa ile Danimarka, ‘Afrika domuz vebası’ ile mücadele etmek amacıyla sınırlarına 1.5 metre yüksekliğinde çit çekiyor.

FRANSIZ medyasında yer alan habere göre Paris yönetimi, Fransa-Belçika sınırındaki Ardennes bölgesinde yaban domuzlarının geçişini önlemek için çit çekme çalışmalarına başladı. ‘Afrika domuz vebası’na karşı alınan tedbirler doğrultusunda çitin yüksekliğinin 1.5 metre olduğu kaydedildi. Haberde ayrıca, 200 avcının ‘domuzları avlamak’ amacıyla sınıra konuşlandırıldığı, şu ana kadar 21 vahşi domuzun avlandığı bildirildi.

‘Afrika domuz vebası’na 4.5 milyar dolarlık çit

DANİMARKA’DA DA BENZER ÖNLEMLER
Damimarka da ‘Afrika domuz vebası’nın yayılmasını önlemek için Almanya sınırına 70 kilometre uzunluğunda, 1.5 metre yüksekliğinde çit çekmeye başladı. Hayvan hakları savunucuları, 4.6 milyar dolara mal olacak bu kararı, vahşi yaşamı olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle ve Danimarka’da henüz var olmayan bir sorunu çözmek için ‘sembolik bir önlem’ olması nedeniyle eleştiriyor.
Geçen yıl Belçika Gıda Güvenlik Federal Ajansı (AFSCA) tarafından Fransa ve Lüksemburg sınırı yakınındaki Etalle bölgesinde iki yaban domuzunda ‘Afrika domuz vebası’ tespit edildiği açıklanmıştı. Vebanın insanlara bulaşma riski bulunmazken, olası ihraç kısıtlamalarının mali etkileri Avrupalı çiftçileri alarma geçirdi.

VEBANIN TEDAVİSİ YOK
AB, Çin’den sonra dünyanın ikinci domuz eti ihracatçısı konumunu koruyor. Üye ülkeler Almanya, İspanya ve Fransa kıtanın önde gelen domuz eti ihracatçıları arasında yer alıyor. Avrupa’ya ilk kez 2007’de sıçrayan ve daha sonra 2014’te tekrar ortaya çıkan vebanın tedavisi bulunmuyor. Domuzlarda görülen veba, hayvanların ölümüne neden oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle