GeriAvrupa AfD korkuttu! ‘Pro Chemnitz’i kara listeye aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AfD korkuttu! ‘Pro Chemnitz’i kara listeye aldı

AfD korkuttu! ‘Pro Chemnitz’i kara listeye aldı

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen’in emekliye sevk edilmesi, AfD’lileri korkuttu. AfD yönetimi, bazı üyelerini gönüllü olarak partiden çıkarmaya çalışacağını açıklarken, bazı radikal sağ örgütlerle de birlikte çalışmama kararı aldı.

FEDERAL Meclis’te anamuhalefet partisi olan aşırı sağcı AfD, Almanya’nın 16 Eyalet Meclisinde temsil ediliyor. Bazı üst düzey parti yöneticileri, milletvekilleri ve üyeleri, Alman Anayasasının yasakladığı Nazi sembolleri ve söylemleriyle, yabancı düşmanı çıkışlarla gündeme geliyor. Bu kişilerin bir kısmı da istihbarat teşkilatının takibi altında. Buna rağmen AfD’liler rahat davranıyordu. Çünkü dün itibariyle emekliye sevk edilen Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen, dönemin AfD eş başkanıyla gizlice görüşmüş ve izlenmekten nasıl kurtulacakları konusunda bilgiler vermişti.
Ancak şimdi şartlar değişti. Maassen’in emekliye sevk edilmesi, AfD yöneticilerini korkuttu.

PARTİDEN İHRAÇ EDECEK
AfD Eş Başkanı Jörg Meuthen, “Bazı üyeler alınırken, daha dikkatli bakılmalıydı” dedi. Aşırı sağ düşüncelilerin üye olmasını tamamen engellemenin zor olduğunu belirten Meuthen, bazı üyelerin gönüllü olarak partiden ayrılmasını sağlayacaklarını, bunun mümkün olmadığı yerde partiden ihraç süreci başlatacaklarını söyledi. İstihbaratın takibine girmekten korkan AfD’liler, bazı gösterilerde birlikte hareket ettiği ‘Pro Chemnitz’ gibi ırkçı örgütleri de partinin bağ kuramayacağı örgütler listesine aldı. Buna paralel olarak Aşağı Saksonya Eyaleti’nde AfD Gençlik Teşkilatı feshedildi. Teşkilat başkanı, sosyal medya hesabında Hitler’e suikast düzenleyen Stauffenberg’i vatan haini ilan etmişti.

PARTİ OLARAK İZLENMİYOR
Anayasayı Koruma Teşkilatı, anayasa düşmanı olarak sınıflandırdığı örgüt ve kuruluşları takibe alarak izliyor. AfD parti olarak henüz izlenmiyor. Ancak Eyalet istihbarat teşkilatları AfD’nin takip edilip edilmemesi konusunda Federal Gizli Servise rapor hazırlıyor. AfD’li bazı eyalet milletvekilleri istihbaratın takibinde. Böyle bir partinin istihbaratın merceğinden kurtulması zor görünüyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (06.11.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle