GeriAvrupa Adaylığı ile ilgili ilk kez konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adaylığı ile ilgili ilk kez konuştu

Adaylığı ile ilgili ilk kez konuştu

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, 2017 yılında yapılacak genel seçimlerde başbakan adaylığı konusunda ilk kez net açıklamada bulundu.

Daha önce bu konuyu konuşmak için erken olduğunu söyleyen Gabriel, şimdi ise “SPD beni aday gösterirse tabii ki başbakan olmak istiyorum.” dedi.

Stern’e açıklamada bulunan Gabriel, bir sonraki seçimlerde SPD’nin baş adayı olacağı konusunu şahsi kibir meselesine çevirmeyeceğine dair kendine söz verdiğini söyledi.

Gabriel’in başbakan adayı olması konusu ise parti tabanında tartışmalı konulardan biri. Hatırlanacağı üzere bu konu yaz aylarında gündeme gelmiş, parti tabanından bir sonraki başbakan adayını parti üyeleri arasında yapılacak seçimle belirleme teklifi de dile getirilmişti. Bu düşünceyi SPD’nin gençlik kolları Juso Başkanı Johanna Ueckermann en çok savunanlardan biriydi. Gabriel ise bu konuya ılımlı yaklaşmıştı. Ancak bir sonraki seçimlerde başbakan adayının belirlenmesi konusunda SPD’de henüz net bir karar alınmadı. 

Bir kaç ay önce ‘başbakan adaylığı tartışması için henüz erken’ diyen Gabriel’in net tavır almasına ise Birlik (CDU/CSU) partilerin kamu yoklamalarında oy oranının düşmesi sebep olduğu tahmin ediliyor.

Son anketlerde Birlik partilerin oyları yüzde 36’ya geriledi. Ancak SPD’nin oyları yüzde 24’te kalarak fazla artmadı. Forsa araştırmasında Yeşiller ve Sol Parti yüzde 11’er oy alırken, Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy oranı 2 puan artarak yüzde 6’ya çıktı.

Sağcı popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ise yüzde 6 oy alarak Birlik partilerin oy kaybından yararlanamaması dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle