AB yeni anladı

Celal ÖZCAN / BERLİN
27.08.2015 - 17:36 | Son Güncelleme:

Mülteci akınıyla büyük sorun yaşayan AB ülkeleri, Türkiye ve Balkan ülkelerine umut bağladı. AB Komisyonu mülteci akınının önünü kesmek için Türkiye ve Batı Balkan ülkelerine mali yardım planlıyor.

Avrupa sınırlarında yaşanan mülteci akını, Makedonya, Macaristan sınır kapılarındaki dramatik görüntüler AB’yi endişelendirdi.

Mülteci akınının giderek daha büyük boyutlarda artacağı beklentisi, AB ülkelerini alarma geçirdi. Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komiserliği’nin açıklamasına göre 17 milyon insan kaçış yolunda.

Mülteci sorununa bir an evvel ortak çözüm bulunması için AB ülkelerinin bir zirve toplantısı yapması isteniyor. Kendisinden somut çözüm önerileri hazırlaması istenen AB Komisyonu, Suriye’den mültecilerin Türkiye ve Balkan ülkelerinde kalmalarını sağlamak amacıyla bir mali yardım planı hazırladı.

8 MİLYON EURO

AB Dışilişkiler Yüksek Komiseri Federica Mogherini’nin Brüksel’deki sözcüsü AB Komisyonu’nun Türkiye ve Batı Balkan ülkelerine 8 milyon Euro civarında mali yardım planı hazırladığını açıkladı.

Sözcü, yardımın eylül ayında başlayacağını belirtti. AB, Suriyeli mülteciler için Türkiye ve Batı Balkan ülkelerini güvenli görüyor ve mültecilerin kayıtlarının bu ülkelerde yapılarak bilgi alışverişinin ortak paylaşımını istiyor.

Plana göre çalışmaları AB sınır ajansı Frontex ve Uluslararası Göç Örgütü (İOM), BM Göçmenler Yüksek Komiserliği’yle sıkı işbirliği içinde
yürütecek.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı