GeriAvrupa AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil

AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil
refid:27944737 ilişkili resim dosyası

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve, AB'nin mevcut yasalarının terörle mücadele konusunda yetersiz kaldığını savundu.

Fransa İçişleri Bernard Cazeneuve, terörden en fazla etkilenen 11 AB ülkesinin ilgili bakanları ile ABD Adalet Bakanı Eric Holder'in katılımıyla Paris'te düzenlenen terörle mücadele konulu uluslararası konferansın ardından yaptığı açıklamada, Paris’teki saldırılarının sadece Fransa’yı değil, bütün demokrasileri tehdit ettiğini söyledi.

Toplantıda, terörle mücadelede alınacak yeni önlemlerin masaya yatırıldığını belirten Cazeneuve, terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliği ve dayanışmanın artırılması konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

"AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil" diyen Cazeneuve, bu konuda ve Schengen anlaşmasının güçlendirilmesi konusunda bir çalışma başlatılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

Toplantıda, özellikle yurt dışına savaşmaya giden gençlerin engellenmesi ve daha sonra bu kişilerin geri döndüklerinde oluşturdukları potansiyel tehdidin nasıl önleneceği konusunun da tartışmaya açıldığını ifade eden Fransız bakan, bu konuda ülkeler arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine dikkati çekti.

Cazeneuve, Europol ve Interpol gibi kuruluşlara terörle mücadelede atılabilecek adımlar konusunda görevler düştüğünü söyledi.

Temel hakların ve ifade özgürlüğünün korunmasına önem verdiklerini kaydeden Fransız bakan, bununla birlikte radikal grupların internet üzerinden ırkçılık yapmasını, nefreti körüklemesini ve terörü teşvik etmesini kabul edemeyeceklerini belirtti. Cazeneuve bu konuda en kısa zamanda etkili tedbirler almak istediklerini söyledi.

Toplantı, terör saldırıları ile sarsılan Fransa’ya, AB ve ABD’nin verdiği destek ve dayanışmanın gösterilmesi açısından da önem taşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle