GeriAvrupa AB, krizlere acil müdahale edecek ordu kuruyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, krizlere acil müdahale edecek ordu kuruyor

AB, krizlere acil müdahale edecek ordu kuruyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi dokuz ülke, Birlik’ten bağımsız olarak kriz döneminde hızlı bir şekilde müdahaleyi kolaylaştıracak bir askeri kuvvet kurmak için niyet mektubu imzaladı.

LÜKSEMBURG’da AB Dışişleri Konseyi için bir araya gelen dokuz ülkenin savunma bakanları, Avrupa Müdahale İnisiyatifi olarak adlandırılan ve kriz durumlarında askeri güçlerin hızlı bir şekilde harekete geçirilmesini öngören savunma işbirliği projesi için niyet mektubuna imza attı.
Fransa’nın öncülüğüyle ortaya çıkan inisiyatife Almanya, Belçika, İngiltere, Danimarka, Hollanda, Estonya, İspanya ve Portekiz katıldı.
Halihazırda AB’yle ayrılık sürecine ilişkin müzakereler yürüten İngiltere’nin inisiyatife dahil olması ise dikkati çekti. İnisiyatifin İngiltere’nin birlikten ayrıldıktan sonra da üye ülkelerle savunma alanında iş birliğini sürdürmesine imkan tanıyacağı düşünülüyor.
İnisiyatif dahilinde yürütülecek operasyonlara ülkelerin destek verip vermeyeceğinin ise ulusal bir karar olacağı belirtiliyor.
AB içinde dokuz ülkenin diğer üyelerden bağımsız bir şekilde hareket ederek savunmaya yönelik ortak adım atma kararı, birlik içinde bölünmeye yol açabileceği yorumlarını beraberinde getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle