GeriAvrupa AB karşıtları eyalet meclisine girmeyi başardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB karşıtları eyalet meclisine girmeyi başardı

AB karşıtları eyalet meclisine girmeyi başardı
refid:27118687 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Saksonya eyaletinde yapılan meclis seçimini Başbakan Angela Merkel'in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) kazandı. Seçimlere ilk kez bir eyalet parlamentosuna girmeyi başaran AB karşıtı parti damgasını vurdu. Aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti (NPD) ise kıl payı farkla barajın altında kaldı.

Deutsche Welle Türkçe servisinin haberine göre Saksonya eyaletinde yapılan meclis seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre oylar şöyle dağıldı: CDU: 39,4; Sol Parti: 18,9; Sosyal Demokrat Parti (SPD): 12,4; Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD): 9,7; Yeşiller: 5,7; Nasyonal Demokrat Parti (NPD): 4,95; Hür Demokrat Parti (FDP): 3,8.

Stanislaw Tillich liderliğindeki CDU, daha önceki koalisyon hükümetini FDP ile birlikte kurmuştu. FDP'nin yüzde 5 barajını aşamaması, CDU'yu yeni koalisyon ortağı arayışına girmek zorunda bıraktı. Eyalet başbakanı Tillich, SPD ve Yeşiller ile görüşeceğini, AfD ile ortaklığın söz konusu olmadığını söyledi.

AB KARŞITI PARTİ GÜÇLENİYOR

Seçimlerde en büyük çıkışı, CDU'nun sağında yer alan AfD yaptı. 2013'te aldığı yüzde 4,7 oyla Federal Meclis'e girmeyi kıl payı kaçıran AfD, bu yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde 7,1'ini toplayarak yükseliş trendinde olduğunu ortaya koymuştu. AB karşıtı parti, Saksonya ile birlikte ilk kez bir eyalet parlamentosuna girmiş oldu.

Seçimlerde hezimete uğrayan Hür Demokrat Parti (FDP) Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, "özgüven eksikliği ve parti teşkilâtının izlediği yanlış stratejinin yenilgiye götürdüğünü" söyledi. Seçimin bir başka kaybedeni, yüzde 5 barajını aşamayan aşırı sağcı NPD oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle