74 yaşındaki dedeye 350 kırbaç

Birce BORA
14.10.2015 - 12:27 | Son Güncelleme:

Hayatının son 25 yılını geçirdiği Suudi Arabistan’da otomobilinin bagajında ev yapımı şarap şişeleri ile yakalanan 74 yaşındaki emekli petrol şirketi yöneticisi Karl Andree 350 kırbaç cezasına çarptırıldı.

İngiltere vatandaşı dedenin ailesi, geçmişte bir çok kez kanser hastalığını yenmeyi başaran ve gördüğü tedaviler nedeniyle zayıf düşen Andree’nin kırbaç cezasına dayanamayıp hayatını kaybedeceğini söyledi ve İngiltere hükümetini derhal olaya müdahale etmeye davet etti.
 
Geçen yıl 25 Ağustos’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan sonra en büyük ikinci kenti olan Cidde’de tutuklanan Andree’nin zaten hali hazırda bir yıl boyunca hapis yattığını söyleyen akrabaları adamın salıverilmesini istediklerini de dile getirdi.
 
2 oğlu 1 kızı ve 7 torunu olan Andree’nin küçük oğlu 33 yaşındaki Simon İngiliz Sun gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada “350 kırbacın onu öldüreceğinden yana hiç bir şüphemiz yok. Onun kanser ve astım hastalığı nedeniyle tıbbi bakıma ve kontrollere ihtiyacı var. Başbakan David Cameron’ın kişisel olarak davaya müdahale etmesini ve babamızı eve getirmesini istiyoruz. Tutuklanana kadar babamız Suudi Arabistan’da çalışıp yaşamaktan çok mutluydu ve kendini güvende hissediyordu” dedi.
 
Karl Andree’nin eşi Verity’nin giderek ilerleyen Alzheimer hastalığı nedeniyle Suudi Arabistan’ı terk edip İngiltere’ye dönmek zorunda kaldığı da belirtildi. Kadının ülkesinde 24 saat bakım ve gözetim altında tutulduğu açıklandı.
 
Andree ailesi babalarının kurtarılması için uzun süredir İngiltere Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduklarını ancak artık yaşadıklarını basına da anlatmaya karar verdiklerini söyledi.
 
İngiltere Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili yayınladıkları açıklamada Andree’nin yaşadıklarını Riyad hükümetine ilettiklerini ve onun bir an önce serbest bırakılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı