67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

Celal ÖZCAN
14.10.2015 - 00:01 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı, 67’nci kez kapılarını açtı. Kitap fuarının bu yılki ana teması ise ‘Düşünce Özgürlüğü’.

Frankfurt Kitap Fuarı, 14-18 Ekim tarihleri arasında tüm dünyadan yayınevleri, kitap dünyası ve yazarları buluşturacak. 

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

Fuarın bu yılki onur konuğu ülkesi Endonezya.

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

Star konuğu ise Hint kökenli İngiliz yazar Salman Rüşdi. Yazar Rüşdi, bugün açılış konuşmasını yapacak.

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

Fuar öncesi, başkent Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilerle buluşan Frankfurt Kitap Fuarı Başkanı Jürgen Boos, bu yıl fuarda işlenecek konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Fuarda, 7 bin civarında yayıneviyle 100’ü aşkın ülkenin temsil edileceğini belirten Boos, “Fuarın bu yıl ki ana konusu, düşünce özgürlüğü. 5 gün sürecek fuarda 4 bin civarında panel ve etkinlik düzenlenecek” dedi.

Fuarda, Türkiye’nin büyük bir standla temsil edileceğini vurgulayan Jürgen Boos, Türkiye’de Hürriyet Gazetesi’ne saldırıları da basın özgürlüğü açısından endişe verici bulduklarını söyledi.

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

2008 yılında onur konuğu olan Türkiye’yle çok özel ilişkileri olduğunu belirten Boos, şunları söyledi:
“Çok sayıda yazar ve yayınevleriyle bağlantılarımız var. Fuarda Türkiye çok geniş temsil edilecek. Türkiye, başka kitap fuarlarında da önemli yer alıyor. Bütün bunlar Türkiye’nin dünyaya açık bir edebiyat ülkesi olduğunu sergiliyor. Ama son gelişmeler bizi endişelendiriyor. Çok açık söyleyim, ben Türkiye’de son zamanlarda olup bitenleri anlamakta güçlük çekiyorum. Bu kitap fuarına Türkiye’den gelecek yazar ve yayıncıların görüşleri de bizim için önem taşıyacak. Açılışta düşünce özgürlüğü konusu ağırlıklı olacak. Edebiyat, karikatür neler yapabilir? Sanatsal özgürlük ne demek? Yazarın sınırları var mıdır? Basın özgürlüğü... Bütün bu konular fuarda tartışılacak.”

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

İRAN PROTESTO EDİYOR

İran, yazar Salman Rüşdi’nin fuara gelmesi nedeniyle fuara katılmaktan vazgeçti.

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

Frankfurt Kitap Fuarı Başkanı Jürgen Boss, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Frankfurt Kitap Fuarı bir diyalog yeridir. Umarım kesinti kısa bir süre olur. İlişkilerimizin devam etmesini istiyoruz. Ancak sözcüğün özgürlüğü müzakere konusu değildi. Salman Rüşdi’nin yazdıkları için ölümle tehdit edildiği unutulmamalıdır.”

Salman Rüşdi’nün kitaplarını Almanca yayımlayan Bertelsmann Yayınevi ise yazarı çağın önemli, uluslararası ödül sahibi edebiyatçılarından biri olarak niteledi.

67. Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı

Türkiyeden 3 bin kitapTürkiye'den 3 bin kitap

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı