553 genç Alman pasaportunu kaybetti

Ali VARLI / BERLİN
03.12.2014 - 09:52 | Son Güncelleme:

Almanya’da 2000 yılından itibaren yürürlükte olan Opsiyon Modeli nedeniyle 553 Alman vatandaşının yenidenden yabancı statüsüne dönmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Almanya’da 20014 yılı itibariyle Alman vatandaşlığını kaybedenlerin sayısı daha önceki yıllara 553 genç Alman pasaportunu kaybettigöre neredeyse iki katına çıktı.

Federal hükümetin çıkardığı yeni yasayla 20 Aralık 2014’ten itibaren yürürlükten kalkacak olan Opsiyon Modeli nedeniyle 2014 yılının başına kadar Alman vatandaşlığını kaybeden gençlerin sayısı 248 iken, bu sayı 2014 yılında iki katını aştı.

Federal Hükümet’in Sol Partili Federal Meclis milletvekili ve partisinin Uyum ve Göç Politikaları Sorumlusu Sevim Dağdelen’in konuyla ilgili verdiği soru önergesine verdiği cevapta, 2000 yılından beri uygulamada olan Opsiyon Model nedeniyle Alman vatandaşlığını kaybedenlerin sayısının 553’e çıktığı yer aldı.

Dağdelen, yeni yasanın vatandaşlığını kaybedenlere yeniden Alman vatandaşlığını vermeyeceğini hatırlatarak “Eyaletler inisiyatifini kullanarak Alman vatandaşlığını kaybedenleri sorun çıkarmadan yeniden vatandaşlığa almalı” dedi.

Yeni yasanın Alman vatandaşlığını kaybedenler için çok geç olduğunu belirten Dağdelen, “Vatandaşlığı kaybedenlerin tamamı Almanya’da doğup büyüdü. Bu gençleri yeniden yabancı yapmak kimseye fayda sağlamaz. Bu gençler Alman’dı. Yasaya kurban gidip yabancı oldular” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı