GeriAvrupa 45 yaşındaki İngiliz anne nasıl cihadcı oldu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

45 yaşındaki İngiliz anne nasıl cihadcı oldu?

İngiltere’de internetten tanışıp evlendiği 20 yaşındaki radikal İslamcı Junaid Hussain için İslam dinine geçen ve Suriye’ye giderek IŞİD saflarına katılan 45 yaşındaki iki çocuk annesi Sally Jones sosyal medyada yaptığı “vahşi” paylaşımlarla tüm ülkeyi şoka uğrattı.

Chatnam kentindeki evini ve iki oğlunu terk ederek genç kocası ile birlikte Suriye’nin IŞİD kontrolündeki Rakka şehrine yerleşen Jones, çarşafa girip Sakinah Hussain adını aldıktan sonra Twitter’da “Tüm Hristiyanların kör bıçaklarla kafasını kesmek, sonra da kafalarını Rakka’daki parmaklıklara asmak lazım. Hadi buraya gelin de ben size hakettiğiniz şeyi yapayım” dedi.

Sosyal medya sitesinde Umm Hussain el Britani ismini kullanan Jones ayrıca “Kocam şu anda eğitim kampında ‘kafir öldürme becerilerini geliştiriyor’. Ama ağlamayın, kısa süre sonra geri dönecek” de dedi.

Jones’un hayatı boyunca hiç çalışmadığı ve geçimini devletten aldığı yardımlara sağladığı belirtirken, kadının Youtube’de bulunan ve onu bir barda verdiği bir rock müzik konserinde mini etekle gitar çalıp şarkı söylerken gösteren videoları da kısa süre önce kaldırdığı açıklandı.

Jones’un Chatnam’daki komşuları İngiliz basınına yaptıkları açıklamalarda kadının oldukça “garip” biri olduğunu, geçmişte bir süre “cadı olduğunu ve ruhlarla konuştuğunu” iddia ettiğini ve sürekli gürültü yapıp çevrede yaşayanlar için problem yarattığını söyledi.

İngiliz polisi “Suriye’ye gidip cihada katıldığı tespit edilen İngilizler’le ile bilgi sahibi olan tüm vatandaşların en kısa zamanda kendileri ile iletişime geçmesini istediklerini” söyledi ancak Sarah Jones ile ilgili özel bir açıklama yapmaktan kaçındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle