GeriAvrupa 45 günde bitiren tek yarışmacı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

45 günde bitiren tek yarışmacı oldu

45 günde bitiren tek yarışmacı oldu

Belçikalı Raf Van Hulle, güneş paneliyle çalışan elektrikli bisikletiyle, Güney Turu 2018 programı çerçevesinde 45 günde 12 bin kilometre yaparak cuma günü Güney Çin’in Guangzhou şehrine geldi.

BU seneki Sun Trip (Güney Turu) etkinliği güneş panelli tekli ve ikili klasik bisikletle Fransa’nın Lyon şehrinden başlayıp Çin’in Guanzhou şehrine gitmeyi programına aldı. Bisikletçilerin destek arabaları tarafından takip edilmeyeceği ve kendi yol güzergâhlarını kendilerinin belirlemelerinin gerektiği belirtildi.

Belçikalı Van Hulle, Fransa’dan başlayan güneş panelli bisiklet yolculuğunu İsviçre, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Rusya, Kazakistan’ı geçerek Çin’de bitirdi. 43 yaşındaki Van Hulle en büyük zorluğu Kuzeybatı Çin’deki Gobi çölünü geçerken yaşadığını söyledi. Van Hulle, “En büyük zorluğu Gobi’de yaşadım. Bazen rüzgar öyle şiddetli esti ki iki defa yoldan savruldum. Diğer zorluğu ise sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu Kazakistan’da yaşadım. Sürekli su içmek ve tişörtümü ıslatmam gerekti” dedi.

45 günde bitiren tek yarışmacı oldu

GÜNDE ORTALAMA 270 KİLOMETRE
Tasarımcı ve mimar olan Van Hulle macerası esnasında günde ortalama 270 kilometre yol aldığını bir gün ise 397 km gittiğini söyledi. Bunu sadece kendi fiziki gücüyle değil 50 kilo ağırlığındaki bisikletiyle başardığını söyledi.
Van Hulle bu proje üzerinde üç firma ile çalıştığını, özellikle Üniversiteler ve NASA için güneş panelleri yapılan güneş panellerini alüminyumun üstüne monte etmenin kendi buluşu olduğunu söyledi. Sun Trip yolculuğunu 45 günde bitiren tek yarışmasının Van Hulle olduğu belirtildi. Diğer yarışmacıların da Ağustos ayın içinde Çin’in Guangzhou şehrine gelmesinin beklendiği belirtildi. Olayın Lyon ve Guangzhou’nun kardeşliğin 30’uncu yılının kutlanmasına denk geldiği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle