GeriAvrupa 150 soruşturma, 2 bin sanık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

150 soruşturma, 2 bin sanık

150 soruşturma, 2 bin sanık
refid:27891369 ilişkili resim dosyası

Geçen sene İspanyol kamuoyu en çok yolsuzlukla ilgili haberlerle meşgul oldu. 2014’te açılmış 150 yolsuzluk soruşturmasında, 2 binin üzerindeki sanık bulunuyor.

Yolsuzuktan yargılananlar arasında birçok ünlü sima yer alırken en dikkat çeken isim Prenses Cristina oldu. İspanya Kralı Altıncı Felipe'nin kız kardeşi Prenses Cristina, 'vergi kaçırdığı ve kamu fonlarını amacının dışında kullandığı' iddiasıyla yargılanacak.

Prenses’in yanısıra, Katalonya’nın efsane başkanı Jordi Pujol da ifadeye çağrılmasından sonra 30 yıl boyunca paralarını yurtdışında sakladığını itiraf etmişti. Tutuksuz yargılanan Pujol’un, işadamlarından ihale karşılığı belli bir yüzde aldığı ve vergi kaçırdığı iddia ediliyor.

Yolsuzluk soruşturmaları en çok iktidardaki Halk Partisi’nin (PP) başını ağrıtıyor. Yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen siyasilerin yüzde 50’ye yakınının muhafazakar sağ görüşlü PP’den olması halkın söz konusu partiye olan güvenini sarstı.

Diğer tarafta, sanıkların yüzde 30’unun ana muhalefet partisi PSOE’den (İspanyol Sosyalist İşçi Partisi) olması her iki partinin toplam oy oranına yansıdı. PP ve PSOE, 2011 yılına göre yüzde 25 oy kaybederken, İspanya’nın geleneksel iki partili siyasal sitemi önümüzdeki seçimlerde değişecek gibi görünüyor.

Ekonomik kriz ve yolsuzluklara karşı halkın tepkisini iyi değerlendiren sol görüşlü Podemos (Yapabiliriz) partisinin, kurulalı bir sene olmasına rağmen, bugün seçim olması halinde en büyük parti olacağı tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle