GeriAvrupa ‘100 kadar yüzü maskeli aşırı sağcı yabancı avına çıktı, Yahudilere ait restoranı bastı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘100 kadar yüzü maskeli aşırı sağcı yabancı avına çıktı, Yahudilere ait restoranı bastı’

‘100 kadar yüzü maskeli aşırı sağcı yabancı avına çıktı, Yahudilere ait restoranı bastı’

Alman basında yer alan ve polis raporuna dayandırılan bir habere göre, aşırı sağcıların protesto düzenlediği Almanya’nın Chemnitz kentinde 100 kadar sağcı gösterici yabancıları kovaladı.

ALMANYA’nın doğusunda yer alan Chemnitz kentinde bir Alman’ın öldürülmesi sonrasında aşırı sağcılar ile sağ popülistlerin düzenlediği yabancı karşıtı protestolarda yabancıların kovalandığı ‘sürek avlarının’ olup olmadığına dair tartışma devam ediyor.

Alman ZDF televizyon kanalı, kendilerinin gördüğünü ifade ettikleri protestolarla ilgili hazırlanan polis raporunda ellerinde taşlar bulunan 100 kadar yüzü maskeli sağcının ‘yabancı avına’ çıktığını aktardı. Haberde sağcı protestocuların Yahudilere ait bir restoranı bastığı da ifade edilirken, 27 Ağustos akşamı şiddete meyilli holiganların başka eyaletlerden Chemnitz’e geldiğine dair polise çok fazla ihbar geldiği de belirtildi.

İSTİHBARAT BAŞKANINI YALANLIYOR
Polis raporunda yer alan bu ifadeler Chemnitz’in bağlı olduğu Saksonya Eyaleti’nin Başbakanı Michael Kretschmer ile Almanya’da iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in sözlerinin aksine işaret ediyor.

EYALET BAŞBAKANI DA YALANLAMIŞTI
Saksonya Başbakanı Kretschmer, geçen hafta eyalet meclisinde yaptığı konuşmada sosyal medyada yayılan ve Chemnitz’te aşırı sağcıların yabancıları kovalandığının görüldüğü görüntülerle ilgili olarak “Bir ayaklanma, sürek avı ve katliam yaşanmadı” demişti.

‘100 kadar yüzü maskeli aşırı sağcı yabancı avına çıktı, Yahudilere ait restoranı bastı’

İÇİŞLERİ BAKANI ARKA ÇIKMIŞTI
Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’ın da geçen hafta Bild gazetesine yaptığı açıklamada “İnternette dolaşan videodaki görüntülerin gerçekleştiği iddia edilen bu olaya ait olduğuna dair bulgular bulunmuyor” demişti. Maassen, dikkatle yaptığı değerlendirmeye göre bunun “Halkın dikkatini Chemnitz’teki cinayet yerine başka bir yöne çekmek için kasıtlı olarak verilen yanlış bilgiler” olduğunu ifade etmişti.
Bu sözleri üzerine istifa etmesi yönünde baskıya uğrayan Maassen’a Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer arka çıktı. Alman haber ajansı dpa, Maassen’ın Federal Meclis’in İçişleri Komisyonu’nda konuya ilişkin soruları yanıtladığı oturumunda Seehofer’in Maassen’ın yaptığı işleri överek, istifa etmesine gerek olmadığını ifade ettiğini aktardı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle