1 Eylül'den itibaren serbest olacak

Kenan KARADENİZ (DHA)
08.08.2014 - 10:41 | Son Güncelleme:

Japonya ulaştırma bakanlığının dün yaptığı açıklamaya göre 1 Eylül itibariyle iniş ve kalkışlar dahil uçakta daimi olarak akıllı telefon ve tabletler dahil tüm elektronik aletler serbest olacak.

Tüm cihazlar yine “uçuş modu” halinde kullanılacak ancak iniş ve kalkışlarda uçak içindeki cihazları kötü etkileyebilecek durumların oluşmaması için geliştirilen özel cihazlarla uçaklardaki özgürlük artacak.

Kablosuz internet bağlantıları belirli kısıtlamalar içerisinde mümkün olacak. Uçak kalkmadan önce kapatılması istenilen telefonlar artık uçak kalkana kadar açık kalabilecek. Arama yapılabilinecek ve gelen aramalar cevaplanabilinecek. E-mail alıp göndermek ve internette gezinmek mümkün olacak.

Daha öncesinde Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm bakanlığı iniş ve kalkışlarda navigasyon sistemine zarar verdiği gerekçesiyle elektronik cihazların kullanımını yasaklamıştı. Bu uygulama küçük yerlerde ve eski model uçakların kullanıldığı yerlerde yapılmayacak çünkü eski uçaklar yenileri kadar radyo dalgalarına karşı dayanıklı değil.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı