Avrupa Yatırım Bankası kredi veriyor, Koenigsegg Saab’ı GM’den alıyor

Hürriyet Haber
19.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’li otomotiv devi General Motors (GM), bünyesindeki İsveçli marka Saab’ı satmak için Koenigsegg’le anlaştı.

GM ile niş spor otomobil üreticisi Koenigsegg arasında imzalanan anlaşmaya göre, Saab’ın yüzde 100 hissesi 2009 yılı sonunda el değiştirecek. Satış işleminin rakamsal büyüklüğüyle ilgili bir açıklama yapılmazken, GM’nin zarar eden ve borçlu durumdaki Saab’ın satışından gelir elde etmesi beklenmiyor. Koenigsegg, Saab’ın yeni sahibi olmak için İsveç hükümetinin garantörlüğünde Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) çıkacak 600 milyon dolarlık kredi
desteğini bekliyor.
413 milyon dolar lazım
Hisselerin tamamının alınması için gerekli paranın yüzde 70’ini finanse ettiklerini açıklayan Koenigsegg Yönetim Kurulu Başkanı Augi Fabela, geriye kalan yüzde 30’luk kısmı tamamlayabilmek için birkaç aya ihtiyaçları olduğunu söyledi. Daha önce Çinli üreticilerin de ilgilendiği Saab’ı kendi ülkesindeki üretici Koenigsegg’in almasını isteyen İsveç Hükümeti de AYB’den alınacak olan krediye garantör olacağını açıkladı. Haziran ayında imzalanan mutabakat zaptında, GM’nin Saab’ın borçlarına karşılık vereceği 400 milyon dolarlık desteğin yanısıra Koenigsegg’in AYB’den 600 milyon dolar daha kredi alacağı belirtilmişti. Ancak, Fabela, dün yaptığı açıklamada, AYB’nin vereceği kredinin haricinde 413.6 milyon dolara daha ihtiyaçları olduğunu da söyledi.
Önemli bir adım
GM Avrupa Başkanı Carl-Peter Forster ise anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, imzalanan kontratın potansiyel anlaşma için oldukça önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki birkaç ay içinde de hızlı bir şekilde satışın gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Forster, üçüncü çeyreğin sonuna doğru satış işlemini tamamlamayı planladıklarını kaydetti.
Saab’ın borçlarından ötürü sıraya giren alacaklılardan kurtulmak isteyen GM, çareyi Saab’ı satmakta buldu. Sürekli zarar etmesi nedeniyle ‘Yeni GM’ bünyesinde yer verilmeyen Saab, Hummer, Pontiac ve Saturn’den sonra gözden çıkarılan dördüncü marka oldu. Saab’a ait fabrikaların ve tüm üretim ekipmanlarının da satışla birlikte Koenigsegg’e devredileceği belirtildi. GM, Saab’dan sonra Opel’in sattığı taktirde sadece Chevrolet, Cadillac, Buick ve GMC markaları ile yoluna devam edecek.

20 yıl boyunca hiç kâr etmedi

ENDÜSTRİYEL serüvenine 1937 uçak üreterek başlayan, 1947 yılında da otomotiv sektörüne adım atan Saab, 20 yıldır GM bünyesinde yer alıyor. 1989 yılında 600 milyon dolara Saab’ın yüzde 50’sini alan GM, bu tarihten sonraki 10 yılda da geriye kalan kısmı parçalar halinde aldı. Buna rağmen başarısız giden satışlar nedeniyle 1991 yılında Malmö fabrikası kapatıldı. Bugün 3 bin 400 işçi çalıştıran Saab’ın tüm modellerinin üretimi, İsveç’in Trollhattan kentinde bulunan fabrikada gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl 98 bin adet otomobil satan Saab, 2006’da 133 bin araçla en iyi yılını geçirmişti. GM, ilk ortaklığın başladığı 1990 yılından bu yana, yaptığı Saab yatırımdan hiç
kâr edemedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı