Avrupa yakasında büyükbaş fiyatı 2 bin TL daha pahalı

Hürriyet Haber
25.09.2014 - 10:04 | Son Güncelleme:

İstanbul’un iki yakası arasında kurbanlık fiyatlarında fark oluştu. Anadolu’dan Avrupa yakasına kurbanlık geçişine izin verilmediği için, büyükbaş hayvan sayısının az olduğu Avrupa yakasında kurbanlık fiyatları 2 bin lira daha pahalı. Buna göre Avrupa Yakası'nda ortalama 7-10 bin lira olan büyükbaş fiyatları Anadolu Yakası'nda 5-8 bin liraya geriliyor.

Milliyet Gazetesi'nden Orhan Yaman'ın haberine göre İstanbul’da kurbanlık hayvanların karşı yakaya geçememesi nedeniyle Anadolu yakasının fiyatları,Avrupa’ya göre bir hayli ucuz. İki yaka arasındaki fark büyükbaşta 2 bin liraya kadar çıksa da her iki yakada da hayvan sahipleri satışlardan memnun. Küçükbaş fiyatlarında ise fark gözükmüyor. İki yakada da küçükbaş fiyatları 350-850 TL arasında değişiyor. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık hayvanların satıldığı pazarlar da hareketlendi. Belediyeler tarafından kendilerine kiralanan bölgelerde hayvanlarıyla beraber 15 günlük İstanbul macerası yaşayan kurban satıcıları son pazarlıklarını yapmaya başladı.

Avrupa yakasında büyükbaş fiyatı 2 bin TL daha pahalı 1.2 TONLUK TOSUN 25 BİN LİRA

Avrupa yakasında büyükbaş fiyatı 2 bin TL daha pahalı

Avrupa yakasında büyükbaş fiyatı 2 bin TL daha pahalı KURBAN DERİSİNDE THK’YA DÖNÜŞ

YEM FİYATI 50 LİRA

Avrupa yakasının yeni ilçelerinden Sultangazi’deki hayvan pazarında satıcılar, kiraladıkları çadır başına 5 bin 500 lira kira ödüyor. ‘Türkiye’nin en büyük hayvan pazarı’ olarak duyurulan ve 600 çadırın olduğu pazarda, vatandaş fiyatların yüksekliğinden şikayetçi. Satıcılar ise belediyeye ödedikleri paranın kurbanlık hayvan fiyatlarını da etkilediğini söylüyor ve bir torba yem fiyatının 50 lira olduğuna dikkat çekiyor.

Avrupa yakasında büyükbaş fiyatı 2 bin TL daha pahalı

Avrupa yakasında büyükbaş fiyatı 2 bin TL daha pahalı KURBAN FİYATLARI BELLİ OLDU

FİYAT 1000 TL ZAMLANDI

Bu pazarda, İstanbul’un iki yakası arasında hayvan geçişlerine izin verilmemesi nedeniyle daha çok Trakya bölgesinden gelen küçük ve büyükbaş hayvanlar satışa sunuluyor. Büyükbaş hayvanların ortalama fiyatı 5 - 8 bin lira arasında değişiyor. Satıcılardan Mustafa Aydın, “Fiyatlar geçen seneye göre 1000 lira arttı. Sultangazi Belediyesi’ne verdiğimiz çadır kirası ve hayvanın beslenmesi için aldığımız yemler hayvan fiyatlarını da yükseltiyor. Bir hayvandan en fazla 500 lira kazanıyoruz” diyor. Pazara getirdiği 60 büyükbaştan sadece 4 tane kaldığını söyleyen Ekrem Karabaş satışlardan birhayli memnun. Sattığı kurbanlıklar arasında fiyatı 12 bin lirayı bulan hayvanların da olduğunu belirten Karabaş, bu fiyattaki bir kurbanlıktan 900 kilo et elde edilebileceğini söylüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı