Avrupa’ya ulaşmak için 6 saat yüzmüş

Birce BORA/LONDRA
24.08.2015 - 12:44 | Son Güncelleme:

Suriye’deki iç savaştan kaçan 24 yaşındaki Hesham Moadamani, onu Türkiye’den Yunanistan’a geçirebilecek insan kaçakçılarının talep ettiği bin dolarlık ücreti ödemek için para bulamayınca Türkiye’den Yunanistan’a yüzdü.

İngiliz Times gazetesine konuşan Moadamani tüm malvarlığı olan pasaportunu, lazer ışıklı kalemini ve cep telefonunu plastik su geçirmez poşetlere yerleştirip suya atladığını söyledi.

6 saat kadar yüzdükten sonra pes etme noktasına geldiğini ve 3 km kadar uzaklıkta ıssız bir Yunan adası görüp oraya ulaşmayı hedeflediğini söyleyen Moadamani “Ancak oraya ulaştığımda adanın kıyılarının çok sert olduğunu ve orada karaya çıkmamın imkansız olduğunu fark ettim” dedi.

Avrupa’ya ulaşmak için 6 saat yüzmüş

Bir süre sonra bir gemi gördüğünü ve onlara lazer ışıklı kalemini kullanarak işaret verdiğini söyleyen Muadamani daha sonra gemidekilerin Yunan sahil güvenliği olduğun gördüğünü ve kurtulduğunu anladığını açıkladı.

Binlerce mültecinin yaptığı bu zorlu yolculuğun Türkiye- Yunanistan ayağını yüzerek tamamlayan tek kişi olduğunu iddia eden Moadamani 1 Temmuz’da hedeflediği ülke olan Almanya’ya ulaştığını açıkladı.

Avrupa’ya ulaşmak için 6 saat yüzmüş

Moadamani “Almanya sınırını bir kaç metre geçtikten sonra polis bizi durdurdu ve ‘Suriyeli misiniz?’ diye sordu. Evet dediğimizde de bize gülümsedi ve ‘Almanya’ya hoşgeldiniz’ dedi” dedi.

Avrupa’ya ulaşmak için 6 saat yüzmüşEN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı