Avrupa’ya su ürünleri turu

Hürriyet Haber
08 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 1998 - 00:01

Avrupa Birliği'nden (AB) gelen davet üzerine, Türkiye'den 4 kişilik bir heyet, su ürünleri ithal yasağının kaldırılması konusunda, bugün Brüksel'de AB yetkileriyle görüşmelerde bulunacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Su Ürünleri Kontrol Daire Başkanı Kamuran Patrona, Su Ürünleri Kontrol Şube Müdürü Hüseyin Dede, Gıda Kontrol Şube Müdürü Halis Korkut ile Bursa Gıda Araştırma Enstitüsü'nden Veteriner Hekim Ayşe Eryiğit temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gitti.

Türk heyeti, yapacağı görüşmeler sırasında, Türkiye'ninsorunun aşılabilmesi amacıyla su ürünleri sektöründe her kademede teknik ve hijyen şartların sağlanması için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verecek.

Heyet ayrıca, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı labaratuvarların 350 milyar liralık bir ödenekle güçlendirilerek AB'nin istediği tüm analizleri yapabilecek bir duruma getirildiğini anlatacak.

DENETİME GELECEKLER

Görüşmeler sonrasında, AB, ya dosyayı yeterli görüp yasak kararını kaldıracak ya da uzmanlarını denetim için yeniden Türkiye'ye gönderecek.

Türkiye, AB'nin Türkie orijinli ve çıkışlı su ürünleri ithalatına getirdiği yasaklama kararından sonra bir acil eylem planı hazırlamış, 17 Temmuz 1998 tarihinde de Türkiye'nin konuya ilişkin aldığı önlemleri içeren bir dosya, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın garanti mektubu ile birlikte AB'ye gönderilmişti. Söz konusu dosya 15 Ağustos 1998'de, Brüksel'de AB'nin ilgili uzmanlarınca değerlendirmeye alınmıştı.

AB yaptığı değerlendirme sonucunda, Türk heyetini 8 Eylül 1998 tarihinde Brüksel'de görüşmeye davet etmişti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı