Ege Haberleri

EGE

  Avrupa’ya Ar-Ge faturası kesecek

  Hürriyet Haber
  25.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.07.2012 - 17:23

  İzmir ve Meksika’nın Monterry kentinde iki üretim tesisi ve toplam 600 çalışanıyla talaşlı imalatın lideri Totomak Makina, yapılacaklar listesinin sonuna ‘dünyada kabul gören ürünler imal etmeyi’ ekledi.

  Talaşlı imalat konusunda 61 yıllık deneyimi ile sektörünün öncü firmaları arasında yer alan Totomak Makina Yedek Parça Sanayi AŞ, alanında Ar-Ge merkezi oluşumu kabul edilen ilk firma oldu. Yurt içi ve dışından doktora ve yüksek lisans mezunu makine mühendislerini Ar-Ge Merkezi bünyesinde toplayan firma, Avrupa’ya Ar-Ge faturası kesmeyi hedefliyor. Oldukça genç ve dinamik ekibi ile göz dolduran Totomak, bir adım daha öteye giderek, yapılacaklar listesinin sonuna dünyada kabul gören ürünler imal etmeyi de ekliyor.
  İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Totomak AŞ’nin Genel Müdürü Ardan Kayaaltı, 61 yıllık köklü firmalarının organizasyon yapısını Ar-Ge Merkezi odaklı olarak değiştirdiklerini söyledi. “Geleceğin başarılı işletmelerinin Ar-Ge Merkezi’nden geçtiğine inanıyoruz” diyen Kayaaltı, bu bağlamda imalat yaptıkları talaşlı metal sektöründe geçen yıl Ar-Ge Merkezi oluşumu kabul edilen ilk firma olduklarını anlattı. Ar-Ge çalışmalarına önem vererek, Avrupalı ve ABD’li firmaların Ar-Ge merkezleri ile ortak çalışarak prototiplerini üreterek dünya ülkelerine Ar-Ge faturası kesmeyi hedeflediklerinin altını çizen Kayaaltı, “Bu amacımızı gerçekleştirebilmek için ilerde prototip imalatına yönelik yatırımlarımız olacak. Bu işi Avrupa’da ciddi yapan firmalar var. Mühendislerimizle görüşüp software program desteği ile çalışmalarımızı Avrupa ve ABD’li müşterilerimizin istediği şekle getireceğiz” diye konuştu.

  MEKSİKA YATIRIMI
  Totomak, Meksika’da yatırım yapan ilk Türk şirketi. 2010 yılının Ekim ayında 23 bin metrekare alana kurulu fabrikayı 6 milyon dolar harcamayla üretime geçiren şirket, geçen yıl yaptığı 3 milyon dolarlık yatırımla kapasitesini iki katına çıkardı. 1950 yılında kurulan, talaşlı üretimde İzmir’in ilk, Türkiye’nin sayılı firmalarından Totomak, bu yıl cirosunu yüzde 25 artırmayı hedefliyor.

  PASI ÖNLÜYOR
  Totomak’ın yanı sıra tüm sanayicileri ilgilendiren metal paslanmasını önleyici malzemeler üreten Totoform adlı bir firmaları daha olduğunu söyleyen Kalaaltı, “Metallerin paslanmasını önleyen malzemeler üretiyor, bir kısmını ithal ederek iç piyasada da satıyoruz. Türkiye’deki birçok büyük sanayi kuruluşu ihtiyacını Totoform’dan alıyor. Metal işi ile uğraşan tüm sanayicilerin ihtiyacına cevap veriyoruz” dedi.

  MATKAPLA BAŞLADI
  1950 yılında Toto Armao tarafından kurulan firma, ilk etapta matkap ve marangoz makinaları ile hidrolik kriko üretimi üzerine faaliyet gösterdi. BMC’nin faaliyete geçmesiyle otomotiv ana sanayi için yedek parça üretimine başlayan Totomak, 1994 krizinde otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntı sonucu yön değiştirdi. 1995’de ihracata yönelik yapıya geçen firma, artık Bosch, Valeo, IR Group ve Emerson gibi uluslararası şirketlerle çalışıyor. Cirosunun yüzde 97’sini ihracattan sağlayan Totomak, Avrupa ve Amerika’ya yüksek teknoloji ürünleri veriyor.
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı