Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Avrupa verileri etkili olabilir

Dün Dolar satan bazı fonların açık pozisyonlarını kapatması sonucu Euro / Dolar paritesi gün içerisinde 1.4130’lu seviyelere kadar geriledikten sonra yeniden toparlanarak 1.42’nin üzerine geldi.

FED’in bu ay sonuna doğru 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapma olasılığı piyasalarda yüzde 80 bir ihtimalle fiyatlanmaya devam ediyor olması, Euro / Dolar paritesinin yükselme eğiliminde olabileceğini gösteren en temel faktör. Zira dünkü düşüş sert ve hızlı olmuş olsa da hareket oldukça sınırlı kaldı ve ilk destek noktası çalıştı diyebiliriz.

Bugün Avrupa’dan açıklanacak perakende satışlar, tüketici harcamaları ve sanayi yeni siparişleri piyasayı etkileyebilir. Geçtiğimiz ay bu verilerin geneli olumsuz gelmişti ancak bu ay açıklanan verilerin toparlanma yönünde açıklanacağı beklendiğinden gündüz saatlerinde Euro / Dolar paritesi yatay seyir izleyebilir. Ancak akşam üstü açıklanacak olan Richmond FED endeksi son haftalarda olduğu gibi olumlu açıklanırsa Euro / Dolar paritesinde hafif aşağı yönlü bir hareket olabilir. Fakat bu hareket 1.4170 seviyesinde sınırlı kalır. ABD’den veya AB’den belirgin bir açıklama gelmediği sürece hareket bugün yatay kalabilir.

Altın da beklemede

Dün Dolardaki toparlanmayla birlikte altın fiyatlarında da gün içerisinde yaklaşık 20 Dolar’a kadar uzayan bir gerileme gerçekleşti. Ancak gün sonuna doğru Dolar faizlerinin düşük kalmaya devam etmesine bağlı olarak özellikle Euro / Dolar paritesindeki yükselişle altın fiyatlarında da toparlanma oldu. Bu hareketle birlikte olası bir düzeltme hareketi beklediğimden erken geldi ama bundan sonraki hareketin de daha fazla yukarı yönlü olabileceğini düşünmüyorum. Bunun neden olarak ekonomiyle ilgili yavaşlama beklentileri ağır basarken, enerji fiyatlarındaki gerilemelerin ısrarlı kalması ve faizlerdeki düşün durmuş olmasını gösterebilirim. Unutmayın, altın fiyatlarını izlerken Dolara, faizlere ve petrol fiyatlarına bakmaya devam edeceğiz. Şu an itibarıyla altın fiyatlarının en azından bugün geçen haftaki zirve seviyelere götürecek bir gelişme yok. Dolayısıyla gün içindeki yükselişler çok kısa vadeli satış yapılmasına olanak verebilir.

Aşağı hareket sınırlı kalır

Dün petrol fiyatları geçen haftaki zirve seviyelerinden itibaren yaptığı peşi sıra ikinci gerilemeyle birlikte beklentilerin aksine bir hareket gerçekleştirmiş oldu. Türkiye’nin Kuzey Irak’a yapacağı olası operasyon için ABD’nin nokta harekatı olmasını istemesindeki bir çok neden vardır elbette ama sanırım bunlardan bir tanesi de boru hatlarına bir zarar gelmemesiyle ilgili olabilir.

Ekonomiyle ilgili beklentiler de petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde oluşabilecek hareketini belirleyecek. Ancak şu anki görünüme göre talep tarafından değil de arz tarafından gelen riskler kısa vadede petrolün gerilemesini sınırlı tutabilir.

X