İZMİR HABERLERİ

Avrupa ve Türkiye'deki mülteci sorunları düzenlenen uluslararası sempozyumla ele alındı

DHA
30.04.2016 - 15:50Son Güncelleme :
DHA

İzmir'de mülteci sempozyumu

İzmir'de, Konak Kent Konseyi, Göç Araştırmacıları Platformu ve Mülteci-Dayanışma Derneği'nin (Mülteci-Der) öncülüğünde uluslararası sempozyum düzenlendi. Başta Suriyeli mülteciler başta olmak üzere Avrupa ve Türkiye'deki mülteciler ve sorunlarının tüm perspektifleriyle ele alındığı sempozyuma katılım yoğun oldu. Kültürpark Gençlik Tiyatrosu'nda düzenlenen organizasyona ulusal ve uluslararası akademisyen ve uzmanlar konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumun ilk oturumu “Avrupa'nın Sınır Rejimi ve Göç Politikaları" başlığı altında yapıldı. Moderatörlüğünü Cavidan Soykan'ın üstlendiği oturumda Göttingen Üniversitesi'nden Prof.Dr. Sabine Hess, Mülteci-Der'den Pırıl Özçoban ve Hesse Mülteci Konseyi'nden Fritz Rickert konuşmacı olarak yer aldı. Organizasyonun öğleden sonraki oturumunda ise “Avrupa'nın Çeperinde İnsan Kaçakçılığı ve Geçişler" başlığı altında İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Ayşem Biriz Karaçay, Washington Üniversitesi'nden Zeynep Kaşlı ve Gediz Üniversitesi'nden Özge Biner, Didem Danış'ın moderatörlüğünde mültecilerin Avrupa geçişleri hakkında bilgiler verdi.

MÜLTECİLER EN DEZAVANTAJLI KESİM

Sempozyumun kapanış oturumunda ise Mülteci-Der Yönetim Kurulu Üyesi ve Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi'nden Mete Hüsünbeyi, “Avrupa'nın Çeperinde Göç Yönetimi ve Sivil Toplum" isimli oturuma moderatörlük yaptı. Hüsünbeyi, mültecilerin dünyada en dezavantajlı grupta yer aldığının altını çizdi. Mültecilerin Avrupa ile Türkiye arasında pazarlık konusu yapılmasını da eleştiren Hüsünbeyi, özellikle Türkiye'de yaşayan mültecilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. Oturumda Özyeğin Üniversitesi'nden Deniz Şenol Sert, Uluslararası Af Örgütü'nden Av. Taner Kılıç ve Viyana Üniversitesi'nden İlker Ataç da konuşma yaptı.

Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)

FOTO

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Avrupa ve Türkiye'deki mülteci sorunları düzenlenen uluslararası sempozyumla ele alındı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2016 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Avrupa ve Türkiye'deki mülteci sorunları düzenlenen uluslararası sempozyumla ele alındı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mart 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  19:27
 • Yatsı
  20:43
Sayfa Başı