Dünya Haberleri

  Avrupa ve Amerikalılar Ermeni sorununu kullandı

  Muammer ELVEREN/PARİS
  20.09.2005 - 02:18 | Son Güncelleme:

  UYDU ve kablo aracılığıyla dünyada 160 milyon konuta ulaşan Fransız TV5 kanalının cumartesi günü 24 saat süreyle aralıksız yayınladığı ‘24 Saat İstanbul’ adlı programı büyük ses getirmeye devam ediyor.

  Fransa eski cumhurbaşkanlarından François Mitterrand’ın yeğeni gazeteci Frederic Mitterrand’ın hazırladığı programa, birçok tanınmış isimle birlikte İstanbul’da yayınlanan Agos Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink de katıldı.

  Hırant Dink, Frederic Mitterrand’a ‘Siz Fransızlar, Avrupalı ve Amerikalılar Ermenileri siyasi çıkarlarınıza alet edip hem Türkleri, hem de Ermenileri zor durumda bırakıyorsunuz, şimdi olayın katliam mı, soykırım mı olduğunu kabul etme ya da etmeme zamanı değil, ne olduğunu anlama zamanıdır. Tekrar söylüyorum o kelimenin veya diğer kelimenin seçilmiş olması bence tarihte yaşananın anlamını hiçbir zaman değiştirmez’ dedi.

  KOÇ: DESTEKTEN PİŞMAN DEĞİLİM

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 17-18 Eylül’de Fransız televizyonu TV5 Kanalı’nda yayınlanan ve Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Kürdistan olarak gösteren ‘24 Saat İstanbul’ belgeseline destek vermekten pişman olmadıklarını açıkladı. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise Fransız TV5’teki programda Türkiye üzerinde bir Kürdistan haritası çizilmesine ilişkin bir soruya ‘Bu programı yapanların ataları ile yüzleşmesi lazım. Türkiye’nin sınırlarının yeterliliği değil, belki darlığı tartışılabilir’ diye karşılık verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı