Dünya Haberleri

  Avrupa Türkiye'yi tartıştı

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günther Verhuegen, Türkiye’de hükümetin AB ile bütünleşmeyle ilgili reformlar konusunda kararlı olduğunu söyledi.

  Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda bu akşam yapılan toplantıda, Türkiye’yi tam üyeliğe hazırlama sürecine ilişkin yönetmelik konusunda Fransız Parlamenter Philippe Mollion tarafından hazırlanan rapor tartışıldı.

  Avrupa parlamentosundaki parlamenterler, Helsinki zirvesinden sonra Türkiye’den beklenen siyasi ve ekonomik adımların atılmadığını ileri sürerken, Verheugen Türkiye’de hükümetin önemli ilerlemeler sağladığını savundu.

  Verheugen, hükümetin BM bünyesinde hazırlanan 2 sözleşmeye imza koyduğunu hatırlatarak, bu iki sözleşmeye atılan imzaların Türkiye’nin reformlar konusunda ne kadar kararlı olduğunu açıkça gösterdiğini söyledi.

  AB Komisyonu üyesi Verheugen, Türkiye’ye ziyareti sırasında hükümetin AB’ye uyum süreci için hazırladığı reform paketini de önemli bir gelişme olarak gördüğünü belirtti.

  Verheugen, „Bazı hassas konularda sorunlarımız var. Ancak gelişmelerin olumlu yönde gideceği konusunda iyimseriz“ şeklinde konuştu.

  Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grup temsilcileriyse yaptıkları konuşmalarda, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik alanlarda gerekli adımları atmadığı görüşünü savundular.

  Avrupalı parlamenterler, idam cezasının kaldırılması, Güneydoğu Anadolu sorunu ve Kıbrıs sorunun çözümü konusunda Türkiye’nin üstüne düşeni yapmadığı görüşünü dile getirdiler.

  NÜKLEER SANTRALLER VE İDAM CEZASI

  Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda, yönetmeliğin görüşülmesi sırasında gündeme gelen değişiklik önergelerinden ilkinde, Türkiye’de üretim sistemlerinin geliştirilmesine ve çevreye ilişkin projelere destek verilirken, “özellikle deprem bölgelerinde nükleer enerjinin geliştirilmesine“ bağlı projelerin reddedilmesi istendi.

  Önergede, „Türk yetkililerin deprem bölgesinde nükleer santral kurmaları, nükleer felaket riskini artırır“ denildi.

  Bir başka değişiklik önergesinde, „azınlık haklarının korunması, kimliklerinin tanınması ve ölüm cezasına karşı girişim“ içeren projelerin destek göreceğinin özellikle vurgulanması talep edildi.

  Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yarın oylamaya sunulacak bu değişiklik önergeleri, onay görürse yönetmelik kapsamına girecek.

  Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik projelere ilişkin 36/2000 sayılı yönetmelik, AB’den çıkacak mali kaynakların hangi yönde kullanılması gerektiğini belirliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı