Avrupa Türkiye’yi alsın dünyanın üçüncü gücü olsun

Hürriyet Haber
03 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Kasım 2009 - 10:38

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Sinpaş’ın düzenlediği “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik” konferansında, küreselleşmeye verilecek cevabın Avrupa Birliği (AB) olduğunu söyledi.

Schröder, “Asya’nın yükselişine de tanık oluyoruz. Avrupa’da bizim açımızdan sorulacak soru: Acaba bizim kıtamız gelecekte nasıl bir rol oynayabilir. Amerika ve Asya gücüne karşı Avrupa Türkiye’yi yanına alarak bir güç olabilir” dedi.
Türkiye AB’ye iyilik
Schröder, Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda, “Türkiye’yi AB’ye alarak Türkiye’ye iyilik yapmayacağız. AB’ye iyilik yapacağız. Ben bunu böyle anlatıyorum, siz de öyle yapın” dedi. Schröder aynı zamanda AB’nin Türkiye’yi üyeliğe almamasının arkasında Türkiye’nin nüfusunun 100 milyona çıkmasının hesaplanması olduğunu da dile getirerek, şöyle konuştu: “Avrupa’nın en kalabalık ülkesi Türkiye olacak. Bunlar müzakere sürecinde korku kaynağı olabiliyor. Hem ortak iç pazara hem de ticari bir birliğe ihtiyaç var. 15’ten 27 üyeli birliğe çıktı. Ekonomik açıdan çok başarılı oldu ama siyasi açıdan hâlâ yapması gereken ev ödevleri var. AB iç entegrasyonunu ve dış genişlemesini sürdürmesi halinde başarılı olacak. Bu da Ortadoğu, Arap ülkeleriyle kurulacak köprü ile gerçekeşebilir. Bunu sağlayacak ülke de Türkiye’dir. Bunu yapmayan Avrupa dünya çapında bir güç olamaz. Türkiye’nin geleceği AB’ye tam üyelik olmalı. Hiç kimse ahde vefayı görmezden gelemez.”
Tsunami etkisi
Mali piyasaların temel ödevlerine odaklanmasının krizde anlaşıldığını dile getiren Schröder, aynı zamanda kredi piyasalarının yeniden güveni inşa etmesi gerektiğini söyledi. “Bunun için de bankacılık sisteminini yeniden inşa edilmesi şart. Kısa ve orta vadede ekonomik krize çare olmak için önemli olan küresel sorunlara çare olmak” diyen Schröder, krizi bir tsunamiye benzeterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Tsunaminin asıl etkisi ilk dalgada olmaz. Asıl etki dalga çekildiği zaman ortaya çıkar. Dibe vurulan birçok ülke var. Amerika’da ve Avrupa da, başka ülkeler de var. Ulusal ve uluslararası düzeylerde elimizden geleni yaparak uluslararası ekonomiyi tekrar ayağa kaldırmalıyız. Ancak yeni sanayileşen ülkelerin artan rollerini de görmek gerek. Brezilya, Çin, Türkiye gibi ülkeler de gücün bir parçası oldu.”

Erdoğan hızlı evrim geçirdi herkes şaşırdı

“ÜLKEMİZDE milyonlarca Türk yaşıyor çok Türk tanıdığım var. Aralarında yakın dostlarım var” diyen Schröder, Başbakanlık döneminde kendisiyle görüşen Türk lider kadrosuna çok saygı duyduğunu belirtti. Schröder, “AB’de Erdoğan’ın bu kadar başarılı olabileceği düşünülemiyordu. Erdoğan’ın hızlı evrimi herkesi olduğu gibi beni de şaşırttı” dedi.

Ortak hareket edersek krizleri kolay aşarız

GERHARD Schröder, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin uluslararası toplumdan mümkün olduğunca daha çok güç elde etmeye başladığını belirterek, bu ükelerin IMF ve diğer uluslararası kurumlarda da daha fazla etkin olmaya başladıklarını vurguladı. Schröder, “Hem yeni sanayileşmiş hem de gelişen ülkelerin uluslararası kurumlarda temsil edilmesi gerekiyordu. Birlikte çözüm üretmek zorundayız. Küresel ekonomik kriz bize bunu gösterdi. Gelişen ülkeler, batılı ülkelerdeki fonlara yatırım yapabilmeli. Dünyanın her yerinde ülkeler yabancı yatırıma bağlı. Sadece sermaye açısından değil bilgi birikiminin aktarılmasında da önemli. Ortak hareket, sadece ekonomik değil siyasi krizleri de ortadan kaldırır” dedi. “Biz elimizden geldiğinice dünyanın iki farklı kutba ayrılmasına izin vermemeliyiz” diyen Gerhard Schröder, özellikle yoksul ülkelere cezalandırıcı gümrük vergilerinin getirilmemesini ve korumacı tedbirlerin alınmaması gerektiğini söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı