Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa Tekvando Başkanlık seçimi iptal olur

Avrupa Tekvando Birliği Başkanlığı için aday olan Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, mevcut Avrupa Tekvando Birliği (ETU) Başkanı Yunanlı Sarkis Pagalos'in seçimi eski kurallar ve ayak oyunları ile kazandığını belirterek, "Dosyalarımızı hazırlıyoruz, uluslararası spor mahkemeleri (CAS) ve uluslararası federasyona (WTF) müracaat edeceğiz''dedi.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

Türkiye Tekvando Federasyonu başkanı Metin Şahin, Kıbrıs Rum Kesimi'nde yapılan seçimi değerlendirdi.

Şahin; ''5 Ekim'de yapılan seçim Yunanlı başkanla benim aramda geçti. Bu seçime çok güçlü ülkelerle hazırlandık. İspanya, Fransa, Azerbaycan, Moldova, Rusya, Portekiz ve orda oy kullanmalarına izin verilmeyen 15 ülke ile birlikte hareket ettik. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Geçen yıl, Dünya Federasyonu yeni kuralların Avrupa federasyonuna entegre edilmesi için dünya federasyonu bir karar aldı. Fakat bu karara rağmen yapılan seçim eski kurallara göre yapıldı. Malesef yunanlı mevcut başkan hata yaptı. Bu şekilde olacağınıda zaten tahmin ediyorduk. Bana destek veren ülkelerle birlikte Avrupanın daha iyi yönetilmesi için, ben kendim aday olmadım. Beni belirttiğim ülkeler aday gösterdi. Bu seçimden çıkan sonuç neticeyi hem dünya, Hemde Cas'a taşımak olacak. Evrakları tamamlayınca müracaat edeceğiz''. diye konuştu.

Bu seçimde kaybeden taraf gibi gözüktüklerini belirten Metin Şahin; ''Ama gelecekte kazanan taraf olacağız. Yanlış yönetilen bir yere, arı kovanına bir çomak girdi. Bu hepimiz için çok önemliydi. Bazı ülkelerle siyasi sorunlar yaşıyoruz ama Sporda birlikteyiz. Bu ülkelerin içersinde İsrail bile bize destek verdi. Yunanlı Başkan Fransa, İspanya ve Portekiz gibi ülkelere oy kullandırmadılar. Bir çok konuda usulsüz bir seçim oldu. Bu usulsüzlüğün Dünya Federasyonu ve Cas'' tarafından değişeceğine inanıyoruz burada parasını yatıran ülkelere dahi oy kullandırmadılar. Kesinlikle Cas'a gideceğiz'' dedi.

Dünya Tekvando Federasyonu'nun 2010 yılında aldığı kararı hatırlatan Şahin, Konuşmasına şu şekilde devam etti: ''Dünya federasyonunun aldığı bir karar var. 20-B kuralı açık. Uluslar arası Kıta Seçimlerinde, aday olacak kişilerin Kendi ülkelerinde Federasyon başkanı veya yönetim kurullarında yer alması gerekir. Ama şu anda, Avrupa Tekvando Birliği (ETU) Başkanı Yunanlı Sarkis Pragalos Kendi ülkesinde Tekvando federasyonuna üye dahi değil. Bu nedenle seçimde kendileri çaldı kendileri oynadı. Biz yunanlıya aday olamayacağını belirtmemize rağmen tüm kurullar kendilerine ait olduğu için birşey değişmedi. Bu nedenle bu yapılan seçim usulsüzlüklerle dolu. Buraya çok acil müdahale edilmesi gerekiyor''.


Bunları da Beğenebilirsiniz