Ege Haberleri

EGE

  Avrupa tamam sıra Rusya’da

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Aralık 2009 - 22:39

  Keskinoğlu’nun Almanya ve İtalya’ya ileri işlenmiş piliç eti ihracatına başlamasıyla Avrupa kapısı açılan kanatlı sektörü, gözünü Rus pazarına dikti.

  AVRUPA’ya ileri işlenmiş beyaz et ihracatını ilk olarak Eylül ayında gerçekleştiren Keskinoğlu, sektörün de önünü açtı. Almanya ve İtalya’da Türk üreticilerin ürünleri tüketiciyle buluşmaya başladı.

  İŞLENMİŞ PİLİÇLER

  Sektörün yeni hedefinin Rusya pazarı olduğunu belirten Keskinoğlu Pazarlama Grup Başkanı ve Ege İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, “Sektörümüzün bir süre önce AB’ye ileri işlenmiş piliç eti ürünleri ihracatına başlaması, Türk kanatlı sektörüne diğer ülke kapılarının da aralanmasını sağladı” dedi. Prodexpo Fuarı’nda Rusya Tarım Bakanlığı Müsteşarı Galina Bobyleva’ya Türk markalarının kalitesini anlatıp, davet ettiklerini söyleyen Keskinoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

  1 MİLYON 240 BİN TON

  “Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki üretim tesislerini gezen Rus heyeti, Türkiye’den olumlu izlenimlerle ayrıldı. Sektör olarak şu anda gün sayıyoruz. Rusya, büyük bir pazar. Yılda 1 milyon 240 bin ton piliç eti ithal eden Rusya, bunun yüzde 80’ini Brezilya ve ABD’den karşılıyor. Rusya’ya olan coğrafi yakınlığımız büyük bir avantaj” diye konuştu.

  BEYAZ ET REKOR KIRDI

  2009 yılında son 5 yılın ihracat rekorunu kıran beyaz et sektörü geçen yıla oranlara ihracatta yüzde 50 artış elde etti. Şu anda Türkiye’den 35 ülkeye yapılan 110 milyon dolarlık piliç eti ihracatının 21 milyon dolarlık kısmını gerçekleştiren Keskinoğlu, 2010’da Türkiye ihracatının yüzde 25’lik kısmını yapmayı hedefliyor. Rusya’ya yapılacak ihracatın ise yüzde 15’lik kısmını karşılamak için çalışma başlatıldı.

  İKİ KAT ARTIŞ

  2010’da başlaması planlanan ihracatla Rusya pazarındaki rekabette önemli üstünlükler elde edileceğini anlatan Keskinoğlu, “Türkiye olarak hedefimiz ise Rusya’ya yıllık 100 bin ton piliç eti ihraç etmek. Böylece 2010 yılında Türkiye’nin piliç eti ihracatını 2009’a göre yüzde 100’ün üzerinde artırmış olacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı