Avrupa sıkıştı umudu Türkiye

Hürriyet Haber
22.09.2015 - 09:47 | Son Güncelleme:

Mülteci krizinde Avrupa’nın umudu Türkiye. AB ülkeleri mülteci akınını durdurmada, Türkiye’yi tampon ülke olarak görüyor.

Hafta sonu İstanbul’daydım. Taksim Meydanı mülteci dolu. Meydanın yanıbaşındaki kafede, çocuklu turist bir Arap aile oturuyor. Suriyeli bir çocuk yanlarına yaklaşarak, Arapça sadaka istedi. Arap aile çocuğu soru yağmuruna tuttu. Dilenci çocuk utana sıkıla cevap vermeye çalıştı. Büyük bir merakla izledim. Acaba yardım edecek miydi, Arap turist aile, aynı dili konuşan Suriyeli çocuğa? Etmedi... O Suriyeli çocuk, ne söyledilerse, boynu bükük gitti. Onlar adına utandım.

AYNI SAHNE BERLİN’DE

Berlin’de benzeri sahne. Bir kafede oturan üç inşaat işçisi Alman, dilenci bir mülteci kadına “Bayan Merkel’e, Bayan Merkel’e” diye bağırdı. Hem de çAvrupa sıkıştı umudu Türkiyeevredekiler duysun diye üç kez ve yüksek sesle. Onlar adına da utandım.

Türkiye’de uzun süredir yaşanan mülteci trajedisi Avrupa’ya ulaştı. Avusturya İçişleri Bakanı, mülteci kriziyle ilgili şöyle dedi: “Bazı AB ülkeleri başını kuma gömerek, sorunun kendilerine bulaşmadan geçmesini istiyor.”

AB aynısını Türkiye’ye yaptı. Türkiye 2 milyon Suriyeli mülteci aldı, kimsenin kılı kıpırdamadı. Arada bir, Türkiye’nin bu konudaki çabalarını övmekle yetindi. “Saygı duyuyoruz” denildi. Orada kaldı. Kamuoyuna bile yansımadı.

AKTÖR ÜLKE

AB, Türkiye’yi yalnız bıraktığını, on binlerce mülteci Avrupa kapılarına dayanınca hatırladı. Türkiye’nin stratejik önemini yeniden keşfetti. Arka arkaya AB Dışişleri Bakanları Ankara’yı ziyaret etti. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ankara’da Türkiye’nin önemini vurguladı. Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, Türkiye’yi bölgede aktör ülke olarak niteledi. Ziyaretlerin amacı Avrupa’ya mülteci akınının önünü kesmek.

AB ülkelerinde mültecilere karşı hava sertleşiyor. Başlangıçta mültecilere kucak açan Almanya’da da homurdanmalar, kıskançlıklar başladı. Berlin’de hükümetin mültecilere konut yardım planına, “Bizim konut ihtiyacımız olunca, para yok ama mültecilere gelince var” sesleri yükseliyor. Mülteci kriziyle sıkışan Avrupa’nın umudu şimdi Türkiye. Türkiye’yi mülteci akınını önlemede tampon ülke olarak görüyor.

Etiketler: sığınmacı


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı