« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa Şampiyonası ekonomileri ihya ediyor

Türkiye'nin 2016 yılında ev sahipliği yapmak istediği, Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonları taraftarlara yaşattığı seyir zevkinin yanı sıra, organizasyonu yapan ülkelere büyük maddi kazançlar da sağlıyor.

EkoNet
SON GÜNCELLEME

Olimpiyatlar ve Dünya Futbol Şampiyonası'ndan sonra dünyanın en büyük organizasyon olan Avrupa Futbol Şampiyonası, ev sahipliği yapan ülkeye bilet satışından, turizme, gıda ve içecek tüketiminden, reklam ve telekomünikasyon alt yapısını kullanılmasına kadar birçok alanda ek getiri sağlıyor.

 

Türkiye'nin 2016 yılında kendi evinde düzenlemek için büyük çaba sarf ettiği organizasyonun sonuncusu Avusturya ve İsviçre'nin işbirliği ile gerçekleştirilmişti.

 

Bir milyondan daha fazla bilet satışının gerçekleştiği bu organizasyon, Avusturya'nın turizm faaliyetlerinden yaklaşık 375 milyon euro tutarında ek gelir sağlamasını da beraberinde getirmişti. Aynı dönemde, kalabalık futbol taraftarları 4 binden fazla kişiye geçici istihdam da yaratmıştı.

 

Organizasyonun, ev sahibi ülkelerde büyük miktarda yapılaşmaya yönelik yatırımları da beraberinde getirmesi diğer bir avantaj olarak ortaya çıkıyor.

 

EURO 2012 İÇİN 3 MİLYAR DOLAR TAHMİNİ

Analistler, 2012 yılında ev sahipliğini Ukrayna ve Polonya'nın birlikte yapacağı şampiyonanın gerek bu tip yatırımlar gerekse de kazanacağı finansal avantajlar sayesinde toplamda yaklaşık 3 milyar dolar tutarında gelir elde edeceğini tahmin ediyor.

 

Euro 2012'nin diğer bir önemi ise 1976'da Yugoslavya'nın düzenlediği Avrupa Futbol Şampiyonası'ndan sonra ilk defa eski bir Demir Perde ülkesinin, bu organizasyona ev sahibi yapacak olmasında yatıyor.

 

Bu aynı şekilde, 1980 yılındaki Moskova Olimpiyatları sonrasında bir Doğu Avrupa ülkesi tarafından düzenlenen ilk büyük spor organizasyonu olmasıyla da önem taşıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.