GeriFutbol Avrupa rekoru kırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa rekoru kırdı

Avrupa rekoru kırdı
refid:14949149 ilişkili resim dosyası

Avrupa 10 bin Metre Kupası’nda 4’üncü olan Etiyopya asıllı Türk atlet Meryem Hana (Erdoğan), 23 Yaş Altı rekorunun sahibi oldu.

ONUN yaşamı çileli günlerde ölüm korkuları içinde özgürlüğe uzanan uzun yolun sonunda Avrupa rekoruna ulaştı. Milli atletimiz Meryem Hana (Erdoğan) 16 yaşında Etiyopya’dan cebinde bırakın pasaportu, bir kimlik belgesi bile olmadan yollara düştü. İlk durağı Lübnan’da kendini savaşın ortasında bulan garip bir kız çocuğuydu. Bir ideali vardı. Dünyanın atlet tarlası Etiyopya’da birileri ona “Bizim kızlar Türkiye’ye gidiyor. Orada koşup mutlu oluyor. Sen de şansını dene. Git Türkiye’ye orada Elvan Abeylegesse’nin antrenörü Ertan Hatipoğlu var. Git onu gör, senin yaşamını değiştirsin” demiş.
Aç karnına koştu
Ne büyük cesaretir ki; bu 16 yaşındaki minik kız bu engelleri birbir aşıp, Lübnan’da kendini içi insan istifli bir minübüsün içinde bulur. İnsan tacirleri onu kaçak yollardan Türkiye’ye sokar. Elinde Ertan Hatipoğlu’nun adı yazılı günlerce cebinde kaldığından buruşmuş bir kağıt vardır. Hatipoğlu ile İstanbul’da ilk tanışıklığı da 4 yıl önce olmuştu. Burhan Felek Tesisleri’nde “Hadi koş bakalım” dendi. Günlerce belki tek lokmanın inmediği midesine rağmen açlığını hissettirmeden yüreği ile koştu. Tam not aldı.
Beni ne zaman
Ertan, “Abi.. Bu kızı bize Allah gönderdi. Bu kız iyi şeyler yapar” demişti. İşte o günlerin Meryem Hana’sı önce ENKA’ya teklif edildi, sıcak bakılmadı. Fenerbahçe’ye gitti. Kimliği ve oturma izni olmadığı gerekçesi ile polis operasyonuna takıldı. Mülteci kampına götürüldü. Önce kimliğine kavuştu. Etiyopya pasaportu çıkarıldı. Onu Ertan Hatipoğlu ile bugünkü antrenörü Öznur Dursun çalıştırırken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kucak açtı. Bir yarıştan sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kürsüden “Cumhurbaşkanım beni ne zaman Türk vatandaşı yapacaksınız?” diye yürekten seslenince muradına erdi.

Hatipoğlu’nun hediyesi

ARTIK Türk olan Meryem’e nufüs memurluğunda soyadı soruldu. “Bana Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın soyadını verirmisiniz?” dedi. Ve Meryem Erdoğan oldu. İşte o Türk pasaportlu Meryem Erdoğan ilk yarışını Sofyadaki EAA Permit yarışmasında 3000 metrede, Kalamata’da İAAF Permit yarışında 1500 metrede Etiyopyalı rakiplerini geçip birinci oldu. Önceki gün de Marsilya’da 10 bin metre Avrupa Kupası’nda büyük atletlerin arasında yarışıp 31.55.53’lük derecesi ile 20 yaşında 23 yaşaltı Avrupa rekorunun sahibi oldu. Tatiana Petrova’nın 32.17.49’luk rekoruna 120 metre fark atarak tarihe gömdü.
4 dil biliyor
Kocaeli BŞB’nin milli atleti Meryem Erdoğan’ın başarı grafiğinin arkasında Ertan Hatipoğlu ile Öznur Dursun’un imzaları var. Türk atletizmine Hatipoğlu’nun hediyesi olarak gösterilen Erdoğan, Türkçe, Arapça, Amarince ve İngilizce biliyor.

Baraj için koşarken rekor

ANTRENÖRÜ Öznur Dursun, Meryem Erdoğan için bakın neler söylüyor: “Meryem bir anda kendini daha düne kadar televizyonda izlediği rakiplerinin içinde buldu. Daha düne kadar kafası ‘Beni ne zaman vatandaş yapacaklar’ da olan Meryem, bugün ‘Avrupa Şampiyonası’na gidecek miyim?” diyor. Bu çok önemli. Meryem’in Avrupa’da artık bir imzası var. Meryem, Marsilya’da baraj için koşuyordu. Rekor kırdı. Yarışta yer kapması önemliydi. Dışarıda koşmakta vardı. Gözleri bendeydi. Bende onun ifadelerini net görüyordum. Büyük atletleri geçen Meryem’in yolu açık artık.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle