« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa Pumse Şampiyonası Türkiye'de yapılacak

Tekvando Federasyonu, yıl sonuna kadar 4 büyük organizasyona katılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Tekvando Federasyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Metin Şahin, Türk tekvando sporunun 1983-1995 yılları arasında zirve yaptığını, bu dönemde oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Bugün 12 yıllık parlak döneme geri dönüldüğünü ve uluslararası arenada başarıdan başarıya koştuklarını ifade eden Şahin, dünyada tekvando denilince Türkiye isminin mutlaka geçtiğini, bu sporda Türkiye'nin konuşulur hale geldiğini kaydetti.

Şahin, bunun yanı sıra artık Türkiye'de dev organizasyonlar gerçekleştirilmeye başlandığını, federasyon olarak bu yıl sonuna kadar 4 büyük organizasyona katılacaklarını belirterek, şunları söyledi:
"Bunlardan ilki 25-29 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan'da yapılacak. Bakü'de organize edilecek Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası'na 10 bayan ve 10 erkek sporcu ile katılacağız. Bunun ardından (Mini Olimpiyat) olarak nitelendirilen Selanik'te yapılacak Güneydoğu Avrupa Oyunları'na katılacağız. 14-21 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek bu oyunlara Türkiye'den yaklaşık 230 kişilik bir grubun katılacağı belirtiliyor. Oyunlar, atletizm, tekvando, jimnastik, okçuluk, yüzme, güreş, futbol, basketbol ve voleybol branşlarında yapılacak. Bu organizasyona Tekvando Federasyonu olarak yine 10 bayan ve 10 erkek genç sporcularla katılacağız."

Daha sonra 4-6 Kasımda Kore'nin başkenti Seul'de olacaklarını dile getiren Şahin, bu ülkede yapılacak Dünya Pumse Şampiyonası'na 75'e yakın ülkeden binin üzerinde sporcunun katılacağını bildirdi.

AVRUPA PUMSE TÜRKİYE'DE

Pumse'nin çeşitli saldırı ve savunma tekniklerini kapsayan tekvando hareketlerine verilen ad olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:
"Bu oyunda çeşitli yönlerden gelen hayali saldırılar, çeşitli savunma ve karşı saldırı oyunları ile bertaraf edilir. Pumse şampiyonası dünyada büyük ilgi görüyor. Bu yılın son programı 8-12 Aralıktaki Avrupa Pumse Şampiyonası olacak. Bu önemli şampiyona Türkiye'ye verildi. Antalya'da düzenleyeceğimiz bu organizasyona 50'ye yakın ülkeden 700 civarında sporcu katılacak. Bu şampiyona, Türkiye'nin tanıtımı ve Türk sporu açısından büyük önem taşıyor."

Şahin, yıl sonuna kadar katılacakları 4 organizasyonda hedeflerinin ilk 3'e girmek olduğunu belirterek, “Altın madalyalarla dönmek istiyoruz. Türk tekvando sporu artık kendini ispatladı. İstediklerimizi alacağımıza inanıyorum” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler