Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Avrupa Parlamentosu uyan!

Haftada üç gün özel yazı yazdığım Hürriyet Avrupa'dan Türkiye'ye izne gelen Avrupalı Türklerin başlarına gelenlerle, çektikleri çilelerle ilgili haber başlıkları aktaracağım:

Bu soygunu durduralım. Yıllardır Bulgaristan yolunda rüşvetçiler ve gaspçılar tarafından soyuluyoruz. Şu ana kadar sesimizi duyuramadık. Şimdi, sorunu Bulgaristan'ın üye olmak istediği Avrupa Birliği'ne taşıyoruz. Soygun ve rüşveti durduralım, Avrupalı Türk'e ‘haksız vize'yi kaldırtalım.

‘‘Şapkası olan para istiyor.’’ Bulgaristan'da rüşvet vermekten bıkan Türkler, ‘‘Şapka takan rüşvet istiyor. Yetkililerin haberleri yokmuş gibi davranması inandırıcı değil’’ diyerek tepkilerini dile getirdiler.

*

Hürriyet Avrupa geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ‘‘Sıla Yolu’’ üzerinde Niş kentinde Hürriyet Hizmet İstasyonu açtı. Amaç gene Türkiye'ye gidip-gelen Avrupalı Türklere danışmanlık hizmeti vermek, imdadına koşmak. Hürriyet Hizmet İstasyonları bu görevlerini başarıyla yerine getiriyor, buralarda muhabir arkadaşlarımız nöbet bekliyorlar.

Hürriyet Avrupa'nın yazıişleri müdürlerinden Ali Gülen ile birlikte iki yıldır Bulgar zulmüyle savaşan SPD Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ozan Ceyhun olanları gözleriyle görmek ve Sıla Yolu'nda çile çeken Türklerle görüşmek amacıyla, Frankfurt, Belgrad, Niş, Sofya yolunu gidip gelmeye karar veriyorlar.

10 Eylül tarihli Hürriyet Avrupa'da Ali Gülen anlatıyor: ‘‘Bulgar tarafında Katolina Sınır Kapısı'na 100 metre kala kulübe kurmuşlar. Bulgar plakalı araçlar vızır vızır geçiyor. Yabancı plakalı araba geldiğinde 'Kırmızı' yakılıyor.

Bir polis pasaport soruyor.

'Komşu 5 Euro ver' diyor.

'Fiş' soruyoruz... 'Nema' diyor.

'Niye?' diyoruz... 'Ver' diyor.

Ozan Ceyhun'un vekil pasaportu, bizim basın kartlarımız 5 Euro'yu kurtarıyor.

Bir önümüzdeki Münih plakalının 5 Euro verdiğini görüyoruz. Hem daha istenmeden... Belli ki tecrübeli...

Ortak dert Bulgaristan... 5'şer Euro dağıtılarak geçilen Bulgaristan'da bir ailenin ortalama rüşveti 50-70 Euro.’’

*

‘‘Bulgar çilesini bizzat yaşadım’’ diyen SPD Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ozan Ceyhun 14 Eylül tarihli Hürriyet Avrupa'da yazıyor:

‘‘Yaşadıklarımı önümüzdeki hafta AB'nin Genişlemesi'nden sorumlu komiseri Günther Verheugen'e, AB'nin İçişleri ve Adalet politikasından sorumlu Antonio Vitorino'ya, Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'e, Avrupa Parlamentosu'ndaki Bulgaristan Karma Parlamento Komisyonu üyelerine ve Bulgaristan'ın Almanya Büyükelçisi'ne ve Bulgaristan'ın AB neznindeki Büyükelçisine ileteceğim.’’

Ozan Ceyhun geçen yıllarda da aynı şeyleri yaptı. Hatta, Hürriyet Avrupa'da yayımlanan fotoğrafı anımsıyorum: ‘‘Ozan Ceyhun, Bulgaristan Büyükelçisi'ne konuyla ilgili dosyayı verirken...’’

Avrupa Parlamentosu yetkililerinin Ozan Ceyhun'dan konuyla ilgili şikayet belgeleri getirmesini istediklerini de anımsıyorum. Bunun üzerine ben de ‘‘Avrupa Parlamentosu kendi milletvekilinin tanıklığına itibar etmiyor!’’ diye yazmıştım.

*

Örgütlü ve örgütsüz soygun ve rüşvetin belki de devletin koruması altında yapılıp alındığı Bulgaristan, Avrupa Birliği'ne Türkiye'den önce alınacak. Avrupa Birliği de Avrupa Parlamentosu da bu utanç verici rezaleti biliyorlar.

AB ile Avrupa Parlamentosu eğer Bulgaristan'a ‘‘Türkiye muamelesi’’ yapmazsa Bulgaristan sınırları içinde yapılan soygunların baş ortağı sayılmalıdırlar.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI