Gündem Haberleri

  Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Ruijtem İstanbul’a geliyor

  ANKA
  16.10.2011 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu’nun, tartışma yaratan Türkiye ile ilgili 2011 İlerleme Raporu’nu Avrupa Parlamentosu’nu(AP) sunmasının ardından buradaki çalışmalara start verildi.

   İnsan Hakları Alt Komitesi, yarınki toplantısında Türkiye’de insan hakları ve azınlıklar durumunu ele alacak. Bu arada, bir rapor hazırlaması beklenen AP’nin Türkiye Raportörü Oomen-Ruijten, bu hafta İstanbul’da bir konferansa katılacak ve temaslarda bulunacak.

   

  Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin, Türkiye ile ilgili Genişleme Stratejisi Belgesi ve İlerleme Raporunu da içeren Genişleme Paketini 12 Ekim’de AP Dışişleri Komisyonu’na sunmasının ardından, AP’de pakete ilişkin çalışmalara başlanıyor. Bu çerçevede, yarın öğleden sonra toplanacak AP İnsan Hakları Alt Komisyonu Türkiye’yi tartışacak.

   

  İnsan Hakları Alt Komisyonu’nun yarınki gündemine yer verilen “Türkiye’de İnsan Hakları” başlığı altında, “Avrupa Komisyonu’nun genişleme stratejisi ve Türkiye’de AB’ye katılım yolunda kaydedilen ilerlemeye ilişkin yıllık değerlendirmesinin ardından parlamento üyeleri, Türkiye’de insan hakları ve azınlıkların durumunu görüşecek” denildi.

   

  TÜRKİYE RAPORTÖRÜ’NÜN TÜRKİYE ZİYARETİ

  Öte yandan, İlerleme Raporu’na ilişkin AP raporunu hazırlaması beklenen Türkiye Raportörü Hollandalı muhafazakar parlamenter Ria Oomen-Ruijten, önümüzdeki günlerde Türkiye’de bir konferansa katılacak ve temaslarda bulunacak.

   

  Ria Oomen-Ruijten, 21-22 Ekim günlerinde düzenlenecek ve Türkiye-AB ilişkilerinin durumu ve geleceğinin tartışılacağı “8. Boğaziçi Konferansı” katılımcıları arasında bulunuyor. Konferansta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da söz almaları öngörülüyor.

   

  Bu arada, Cuma günü İstanbul’da Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından kabul edilecek Ria Oomen-Ruijten’ın diğer bazı temaslarda da bulunması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı