ANKARA HABERLERİ

Avrupa ödüllü kentlerin başkanı

Hürriyet Haber
07.05.2011 - 00:00Son Güncelleme : 06.05.2011 - 23:40

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği 2011 Genel Kurulu’nda başkan seçildi. Seçime tek aday olarak giren Gökçek, “Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projeleri pek çok kentte model olarak kabul ediliyor” dedi. Genel Kurul’un açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı.

Hürriyet Haber

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sheraton Otel’de düzenlenen Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği 2011 Genel Kurulu’nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dönem başkanı seçildi. Yeni dönem başkanlık seçimlerinde tek aday olarak giren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek üyelerin tamamına yakının oylarını alarak Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı seçildi.

Erdoğan: Çıta atlamasına vesile olduk


Genel Kurul’un açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayip Erdoğan yaptı. Gecekondularla çevrelenmiş Ankara’nın bugün modern konutları, bulvarları ve yeşil alanlarıyla dünyanın sayılı başkentleri arasına girdiğini vurgulayan Erdoğan, Başkan Gökçek ile aynı dönem belediye başkanlığını kazandığını anımsatarak, “Sosyal yardımlarımıza, eğitime, sağlığa verdiğimiz desteklerle İstanbul, Ankara’ya, Melih Bey’le birlikte, yoğun bir çalışmayla gerçekten Türkiye’de adeta yerel yönetimlerde bir çıta atlamasına vesile olduk. Bugün sosyal yardımlarla, sosyal desteklerle sağlık ve eğitim yatırımlarıyla 74 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına sahip çıkıyoruz” dedi.

Ankara’nın kaderini Gökçek değiştirdi

Ankara’yı çok daha farklı bir yere taşımanın gayreti içinde olduklarını söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:“Ankaramız 94’ten bu yana farklı bir noktaya geldi. Farklı bir değişimi dönüşümü yaşadı. Bu dönüşüm, bu değişim hala devam ediyor. Gecekondulaşma, kaçak yapılaşma 94’ten önce maalesef Ankara adeta kaderi haline gelmişti. Bu kaderin Sayın Gökçek’le birlikte değiştiğini görüyoruz.

Korumak zorundayız

Aynı şeyleri sürekli olarak diğer belediyelerimize de tavsiye ediyoruz. Asla gecekondulaşmaya müsaade etmiyoruz. İnsanların şehirlerde hakları olduğu gibi şehirlerin de insanlar üzerinde hakkı vardır. Bu hakkı insan olarak korumak zorundayız.”Walter Hoffman ve Yönetim Kurulu üyelerine 2007 yılından itibaren 4 yıl boyunca yürüttükleri başarılı çalışmalardan dolayı şükranlarını sunan Gökçek de, Büyükşehir Belediyesi’nin halklar arası dostluk ve kültürel anlayış, teknik işbirliğin gelişmesine çok önem verdiğini dile getirdi. Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin Santiago’dan Moskova’ya kadar dünyanın dört bir yanından, 40 kent ile kardeş kent olarak işbirliği içinde bulunduğunu belirterek, “2010 yılı içinde 30, 2011 yılı Mayıs ayına kadar 14 kentin belediye başkanı ve teknik heyetleriyle tecrübe paylaşımını en üst düzeyde gerçekleştirdik” dedi.

Ankara pek çok şehir tarafından izleniyor

Sosyal projelerden de bahseden Gökçek, “Bu hizmetlerin hiçbirini bir lütuf olarak görmüyoruz, aksine sosyal belediyeciliğin gereği ve bir hakkın teslimi olarak görüyoruz. Büyük bir gururla ifade etmek isterim ki Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projeleri dünyanın pek çok kenti tarafından da yakın ilgiyle izleniyor ve model olarak kabul ediliyor” dedi.

Gökçek’e büyük onur

AVRUPA Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı Walter Hoffmann yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunu, Avrupa Birliği’nin de düşüncesinin bu olduğunu belirterek, “Burada bulunduğumuz süre içinde Avrupa Birliği ortaklığı ve düşüncesini daha da ileri götürmek amacımız. Başbakan Erdoğan’nın da burada olması toplantımızın hedefine ulaştığı anlamında geliyor” dedi.
Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu’nun Avrupa’nın en lider şehirlerinden ve en başarılı belediye başkanlarından bir olan Melih Gökçek’in ev sahipliğinde toplanmış olmasının önemine dikkat çeken Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış da, “Başkan Gökçek’in bu yöndeki kararlığına teşekkür ediyorum.  Her sene Avrupa gününü etkinliklerle kutluyoruz. Geçen sene Meclis’ten Gençlik Parkı’na bisiklet sürerek kutladık, bu sene de inşallah bir Avrupa parkı açılışı yapacağız” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Avrupa ödüllü kentlerin başkanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı