« Hürriyet.com.tr

Avrupa’nın en yüksek binasının yüzde 50’si satıldı

Seda TABAK / stabak@hurriyet.com.tr
X

Ant Yapı, Moscow City bölgesinde inşa ettiği, Avrupa’nın en yüksek kulelerinin ardından, yeni yılda yeni bir gökdelen ile kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Ayrıca, 2014 Kış Olimpiyatlarının düzenleneceği Sochi’de, kısa süre sonra inşası başlayacak olan Olimpiyat Köyü projesi de, Ant Yapı’nın eş zamanlı devam ettirdiği büyük projelerinden biri.

Avrupa’nın en yüksek binasının yüzde 50’si satıldı

Sirk bile var
Ant Yapı, Moskova’nın yeni ticaret merkezi ve gökdelenler kompleksi olan ”Moscow City” bölgesinde, ”Federation Towers” ve ”Moscow ve St. Petersburg Towers” projelerinin ardından 330 metre yüksekliğinde yeni bir gökdelen daha inşa ediyor. Avrupa’nın en yüksek binası unvanını taşıyan 300 metrelik  “Moscow Tower”dan sonra,  330 metre yüksekliğindeki Plot 16-A bittiğinde, Ant Yapı kendi rekorunu da kırmış olacak. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, “Şu an itibariyle Avrupa’nın en yüksek binası olacak olan Pilot 16 projesi Som grubu tarafından projelendiriliyor. 3 yılda tamamlanacak. 85 katlı rezidans, ofis, çarşı ve uluslar arası sirk bile olabilecek çok farklı bir konsept yaratacağız. Projeye ilgi de büyük. Şimdiden yüzde 50’sinin satıldığını söyleyebilirim” diyor.


2014’te tamamlanacak
İki etaptan oluşan projenin birinci etabı Plot 16-A, 49 katlı ofis ve 85 katlı rezidans kulelerinden oluşuyor. Pilot 16-A’nın, 400 milyon dolarlık proje bedeli ve 300 bin metrekareden fazla alanıyla Moskova’nın yeni cazibe merkezi haline gelmesi ön görülüyor.
İki ay önce inşaatına başlanan projenin 2014 yılında bitirilmesi hedefleniyor. 264 bin metrekare proje alanına sahip olan ve Moskova’nın en ayrıcalıklı binası olması hedeflenen Plot 16-A’da yaşayacak olanların, en iyi hizmeti alabilmeleri için tasarlanan fitness center,  sauna, yüzme havuzu, gece kulübü gibi birçok sosyal tesis alanı da proje kapsamında yer alıyor. Yaklaşık 120 bin metrekare A sınıfı ofis alanından oluşan 49 katlı ofis binası ise dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan Moskova’nın, hızla büyüyen iş dünyasına hizmet verecek.

Sochi Olimpiyat Köyü’ne Ant Yapı imzası
Ant Yapı’nın Rusya yatırımları bu projeyle bitmiyor. Şirket ayrıca 2014 Kış Olimpiyatları’nın düzenleneceği Sochi’de, Olimpiyat Köyü projesinin inşaatına başlayacak. Sochi Olimpiyat Köyü projesinde, 3.600 odalı 3 ve 4 yıldızlı otel ve apart oteller, idari bina, spor kompleksleri ve sosyal alanlar yer alacak. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, Türk müteahhitlerin Rusya’da çok ilgi gördüğünü söylüyor. 230 milyon dolara ihaleyi aldıklarını kaydeden Okay, “Soçhi’de gerek Rus gerek Türk birçok büyük firmalarla çıkılan ihalede aldık bu işi ve çok iddialı bir iş” diyor. 118 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projenin olimpiyatlar başlamadan teslim edilmesi planlanıyor.

Yeni projeler yolda
Ant Yapı yurtiçi yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Ant Riva ve Ant Orman yapımı devam eden projeler arasında. Anthill Residence’da ise 100’e yakın dairenin satışı sürüyor.  Hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi veren Okay, “ Riva bölgesi değerli bir bölge. 3. köprü yüzünden bu bölgeye talep oldukça yoğun. Bu sebeple, buradaki arazi çalışmalarımız sürüyor” diyor. Ant Yapı’nın bu yıl içinde satışa çıkarmayı planladığı bir başka projede Beylerbeyi’nde… Okay, “Kent villası tarzında inşa edeceğimiz proje, 130 konuttan oluşacak. Osmanlı mimarisinden esinlenerek, farklı bir konsept tasarlıyoruz. Alaçatı’nın İstanbul’a uyarlanmış hali olacak. 70 dönümlük bir arazi üzerinde inşa edilecek ve çok iddialı bir proje olacak” diyor. Şirketin Ataşehir’de hayata geçirdiği 200 odalı Radisson Blue ise, Mart ayında açılacak.

Kaynak: Seda TABAK / stabak@hurriyet.com.tr

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hem büyüleyici hem de ucuz sekiz ülke
Hafta sonu Hafta sonu
Hafta sonunun olmazsa olmazı: Adalar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sibirya'da her geçen gün büyüyen gizemli krater!
Yeme&İçmeYeme&İçme
Bayramlık Alaçatı tavsiyeleri