GeriSeyahat Avrupa’nın en güzel Noel pazarları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Avrupa’nın en güzel Noel pazarları

Avrupa’nın en güzel Noel pazarları

Aralık başında Avrupa’nın pek çok büyük kenti Noel süsleme-leriyle donatıldı, tarihi meydanlarda Noel pazarları kuruldu.

Hediyelik eşyaların yanı sıra yerel lezzetlerin satıldığı pazarlar 13’üncü yüzyıldan bu yana kuruluyor. 24 Aralık’a kadar sürecek Noel pazarlarının en canlı dönemi bu hafta yaşanacak.  

Almanya

Dresden

Noel piramidi Guinness rekortmeni

Dünyada Noel pazarı geleneğinin öncüsü Almanya. Dresden’de 250’ye yakın tezgâh açılıyor. 500 bin nüfuslu şehir, bir ayda yaklaşık 2.5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin pazarına, tezgahlarda bol bol göreceğiniz özel çörekler ismini vermiş: Stollenmarkt, yani Noel çöreği pazarı. Bu isimde bir de festival düzenleniyor. Pazar dev çörekten dilim kesilmesi ve ardından şenlikli tören yürüyüşüyle başlıyor. Heykelciklerle süslenen, akşamları ışıklandırılan dünyanın en büyük Noel piramidi (Erzgenbirge) burada kuruluyor. 14.6 metrelik piramit Guinness listesinde birinci. Tezgâhlar Noel günü saat 02.00’ye kadar açık. (www.dresden.de)

Augsburg

Bakirenin baldırına vuran ekmeği alıyordu

Almanya’nın en eski üç şehrinden biri Augsburg. Ülkenin güneyinde. 500 yıl önce tarçınlı ekmek yapan fırıncılar belediye binasının önündeki tarihi meydanda ilk Noel pazarını kurdu. 16’ncı yüzyılın başında, 28 Ocak’ta yaşlı gezginlerin sopalarıyla evlenmemiş genç kızların baldırlarına vurup hayırlı evlilikler için şans vermesi karşılığında tarçınlı ekmek alması geleneği yaygındı. Neyse ki bu gelenek daha sonra yasaklandı. Bu yıl tarihi meydana kurulan 150 tezgâhtan yüzde 20’si yerel lezzetler üzerine. Pazarı gezenler sosis, çörek, şarap ve yerel peynirleri tadabilecek. (www.augsburger-christkindlesmarkt.com)

Nurnberg

Noel güzeli yarışmayla seçiliyor


Almanya’nın en ünlü Noel pazarı Christkindlesmarkt, 1628’den bu yana Nürnberg’de kuruluyor. Pazarın simgesi Noel meleği iki yılda bir, Nürnberg’de doğan sarışın, kıvırcık saçlı genç kızlardan seçiliyor. Jürinin belirlediği genç kız bir ay boyunca pazarın resmi yüzü oluyor. Ayrıca çocuk korolarının verdiği konserler, çan sesleri masalsı atmosferi yaşatıyor.
(www.christkindlesmarkt.de)

Fransa

Strazburg

12 meydana yayılan tezgâhlar şehri kaplıyor

Fransa’da Noel’de en güzel ışıklandırılmış şehirdir Strazburg! 1570’ten beri kurulan pazarlarıyla Fransa’da “Noel’in başkenti” unvanını taşır. Tarihisinden modernine çok sayıda pazar bir arada kurulur. Gelenek ortaçağdaki St Nicolas pazarıyla başıyor. Görkemli Strazburg Katedrali çevresinde örgütlenen pazar bir dönem Noel’den birkaç gün önce kurulur olmuş. Pazarın bugünkü boyutlarına ulaşması 1990’ı bulmuş. 12 meydanda 300 kulübe kuruluyor, tezgâhlar neredeyse bütün şehri kaplıyor. Baharatlar, tarçın, sıcak şarap ve Alzas’a özgü Noel bisküvisi “bredle” kokularının birbirine karıştığı pazaryeri Noel süslemeleri, Hz. İsa’nın doğumunu sahneleyen heykel enstalasyonları, çeşit çeşit seramikler, masa örtüleri, dekorasyon objeleriyle binbir renge bürünüyor.

Paris

La Defense’ta lezzet geçidi

“Yeni Paris” diye de bilinen, gökdelenleriyle ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand’ın yaptırdığı ‘tak’la ünlü La Defense’ta, 17 yıldır Paris’in en büyük Noel pazarı kuruluyor.
Lüks semtin pazarı ziyaretçilerini kırmızı halıyla ağırlıyor, 10 bin metrekarelik alana yayılıyor. 250 kulübe, 25 Aralık’a kadar her gün saat 20.00’ye, cumartesi saat 21.00’e kadar açık. Tezgâhlarda elişi ürünlerden ev yapımı reçel, kek ve pastalara, şekerlemeden şarküteriye, şaraplara, Noel süslemelerine yok yok! Ayrıca Korsika Adasının ünlü jambonları, güneybatı Fransa’nın kaz ciğeri, Alplerin peynir çeşitleri... Önerimiz, pazaryerine hava kararırken gitmeniz, ışıklandırmaların keyfini çıkarmanız.

Amiens/Nantes

Kuzey ve batının en büyükleri

“Kuzey Fransa’nın en büyük Noel pazarı” unvanını taşıyan Amiens Noel Pazarı, her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi çekiyor. Batı Fransa’nın en büyük Noel pazarı ise Nantes. 123 kulübe kuruluyor, renkler ve kokular birbirine karışıyor. Dekorasyondan oyuncağa, ışıklandırmadan takıya, modadan aksesuvara ne ararsanız var.

İspanya

Madrid

Plaza Mayor’un en şenlikli ayı

Gelin gibi süslenip, aydınlatmalarla donatılan Madrid’in Noel ışıkları 30 Kasım akşamı yandı. Plaza Mayor’daki (Ana Meydan) tarihi pazar da ışıkların yanmasıyla resmen açıldı. Bu pazar en çok çocukları sevindiriyor. Çevre semtlerde de Noel pazarları kuruluyor ama dört yanı muhteşem revaklı binalarla çevrili Plaza Mayor’daki pazar Madridlilerin gözbebeği. 1580’lerde büyük bir lonca binası inşa edilmesiyle gelişmeye başlayan bu harika meydan, sonraki yüzyıllarda bazı değişikliklere uğramış. Yangınlar sonrasında restorasyonlar geçirmiş. Günümüze kadar ulaşan formu 1620’lerde şekillenmiş. Yüzyıllar boyunca nelere tanıklık etmemiş ki; boğa güreşleri, engizisyon mahkemeleri, taç giyme törenleri, suikastlar, ayaklanmalar ve nihayet tarihi Noel pazarı... 24 Aralık’a kadar bu meydandaki ünlü tapas (meze) barları, ilginç mağazalar, Cuchilleros (Bıçakçılar) Kapısı çevresinde asırlık restoranlar Noel kalabalıklarıyla dolup taşacak. Pazarda envai çeşit hediyelik eşya var. El sanatları ürünleri, maskeler, Noel
Baba giysileri, şaka malzemeleri,
minik çam ağaçları, figürler...

İtalya

Bolzano

Yerel ustalar sırlarını paylaşacak

Sadece İtalya’nın değil, Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarından biri çift kültürlü, şatolar ve kaleler kenti Bolzano’da kuruluyor. Kent her yıl 700 bin turist çekiyor. Aralıkta kentin üç yanını çevreleyen Dolomit Dağları’nın uzantıları beyaza bürünür. Çatılar, kentin taş binalarının arasında akıp giden daracık sokaklar hep bembeyazdır.
Devasa Noel ağacının süslediği kentin ana meydanı, alana serpiştirilmiş yüzlerce lambanın sarı, yeşil, kırmızı ışığında şıkır şıkırdır. Hemen belirtmekte fayda var, tezgâhlar bizim semt pazarlarında rastladığımız türden değil; tek odalı ahşap evleri andırıyorlar. 80 kulübe kuruluyor meydana.
Meydanın güneyi bu yıl özel bir etkinliğe evsahipliği yapıyor; Bolzanolu ustalar sabah ve öğlen ikişer saatlik atölye çalışmalarında ahşap oymacılığı, cam mozaik, yastık süslemeleri gibi konularda sırlarını paylaşıyor. Gruplar konser veriyor. Minikleri etkinlikler bekliyor. Pazar 23 Aralık’a kadar açık kalacak. 

Bologna

Tarihi pazar Strada Maggiore

İtalya’nın kültür başkenti Bologna’nın Noel pazarı 1796’dan bu yana kuruluyor. Avrupa’nın en eski üniversitesine sahip olan kent, aynı zamanda yamuk kuleleriyle de ünlü. Noel pazarı da bu ikiz kulelerin dibinde kuruluyor. Gününüze mest edici tarçın, şeker, vin brulé (nam-ı diğer sıcak şarap) kokuları eşliğinde başlayabilirsiniz. Strada Maggiore’deki (Büyük Yol) Dei Servi Kilisesinin tarihi portico’sunda (kemerli sütunlu yol) kuruludur Fiera di Santa Lucia pazarı. Bu yıl 39 kulübe kuruldu. Bunlardan bir kısmı 26 Aralık’a kadar açık. Çiçekçiler 1 Ocak’a kadar portico’nun altında. Fiera di Natale, Noel Pazarı ise kentin en büyük meydanı Piazza Maggiore’deki katedral San Pietro’nun bitişiğindeki Via Altabella’da kurulu ve 6 Ocak tarihine kadar açık kalacak. 21 satıcının tezgâhlarıyla yer aldığı pazar 50 yıllık geçmişe sahip. Aralık ve ocak boyunca Bologna dopdolu bir programa sahip; pek çok sergi, konser ve müze etinkinliği var. Yılbaşı gecesi ise Piazza Maggiore’de sabaha dek sürecek çeşitli konser ve gösteriler var.

Napoli

Şehir kadar çılgın

Şüphesiz İtalya’nın en çılgın Noel Pazarı Napoli’de. Tüm aralık boyunca, her gün TV anahaberlerinin soft haber bölümünün başkahramanıdır Napoli. Güneyliliğin, sıcak iklimde yaşamanın verdiği yaratıcılıktan olsa gerek, ne kadar çılgın, ilginç, gülümseten şey varsa Napolililer tarafından icat edilir ve Noel pazarlarında satışa sunulur. Yaratıcılıkları, şakaları, fıkralarıyla bizim Karadenizlileri anımsatırlar. 6 Ocak’a kadar sürecek pazar tek merkez yerine kentin çeşitli sokaklarına dağıtılmış. Via Scarlatti, Via Merliani, Via Luca Giordano, Via Donizetti, Via San Gregorio Armeni bu sokaklardan sadece birkaçı. Eğlenceli bir tatil geçirmek isterseniz Napoli sizi bekliyor.      

Yorumları Göster
Yorumları Gizle