"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Avrupa’nın en çok büyüyen üç havalimanı Türkiye’de

Uluslararası Havalimanı Konseyi ACI’ın 2011 raporunda Avrupa’da en hızlı büyüyen hava meydanları arasına İstanbul Atatürk, Antalya ve İzmir Adnan Menderes havalimanları girdi. Avrupa’daki büyüme sadece yüzde 2.8’de kalırken Türkiye’deki yüzde 14.2’lik büyüme dikkat çekti. Avrupa’da kargodaysa yüzde 5.5’lik daralma yaşandı. Ekonomik krizin etkilerinin ortaya çıktığı kargodaki düşüşten Türkiye etkilenmedi. Hava kargo 10.3 büyüdü.

ATATÜRK HAVALİMANI LİDER

* Atatürk Havalimanı, 1. Grup’ta yani yolcu trafiği 30 milyon üzerindeki havalimanları arasında açık ara büyüme rekoru kırdı. Geçen yıl yüzde 18.7 ile ilk sıradaki Atatürk Havalimanı’nı, yüzde 6.3 ile Barselona, yüzde 5.2 ile Münih izledi./images/100/0x0/55eb554cf018fbb8f8ba8623

* Yolcu sayısı 10-20 milyon arasında yer alan ikinci kategorideyse Antalya Havalimanı yüzde 21.8’lik büyümeyle lider oldu. Moskova Shermetova yüzde 18.1, Oslo da yüzde 11.8 oranında yolcu sayısını artırdı.

* Yolcu sayısı 10 milyona kadar olan üçüncü kategoride Venedik yüzde 36.5, Tenerife yüzde 13.7 büyürken İzmir Adnan Menderes Havalimanı da yüzde 11.8’lik artışla üçüncü sırada yer aldı.

YAZ SEZONUNUN YENİ HATLARI

* TÜRK HAVA YOLLARI: Moskova’da Domodedovo’ya yapılan uçuşlar 25 Mart’tan itibaren Vnukovo Havalimanı’na alınıyor. THY, Antalya’dan da Vnukovo’ya uçmaya başlayacak. İstanbul Atatürk’ten 14 Mart’ta Novosibirsk, Sana’ya da 27 Mart’tan itibaren aktarmasız seferler yapılacak. THY’nin bu yıl planlanan yeni uçuş noktaları arasında Bremen, Leipzig/Halle, Mogadişu ve Ulanbator var.

* PEGASUS: Kazakistan’da Almatı’ya uçuşlar 26 Ocak’ta başlıyor.

* ATLASJET: Havayolu 7 Nisan’dan itibaren Antalya, 8 Nisan’dan itibaren de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Londra Stansted’e tarifeli uçuşlar yapacak.

* AIR BERLİN TURKEY: Alman Air Berlin ve Pegasus ortaklığındaki uçuşlar geçen yıl 1 Kasım’da iki uçakla başladı. Toplam altı uçağa çıkacak operasyonda Antalya’dan Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Leipzig, Münih, Nürnberg, Stuttgart, Bremen, Köln, Dresden, Erfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Münster, Paderborn ve Rostock seferleri planlandı.

* AIR FRANCE: İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Paris ve Marsilya’ya ek olarak 3 Nisan’dan itibaren Toulouse ve Nice’e sefer yapacak.

* AIR ONE: İtalyan havayolu, Venedik’ten İstanbul Sabiha Gökçen’e uçacak.

* JET2: 16 Mart’ta İstanbul Atatürk-Manchester uçuşları başlıyor.

* LUFTHANSA: Berlin’den 4 Haziran’da İstanbul Atatürk, 3 Haziran’da İzmir, 25 Mart’ta da Frankfurt-Ankara seferleriyle uçuş ağını genişletiyor.

* SAS: 1 Temmuz’dan itibaren Oslo Gardermoen’den Antalya ve Alanya Gazipaşa’ya sefer yapacak.

* SUN EXPRESS DEUTSCHLAND: Lufthansa ve THY’nin Almanya’da kurduğu şirket, Düsseldorf-Kayseri uçuşları yapacak. Ayrıca Mısır’da yeni uçuş noktaları açılıyor.

* ARKE FLY: Hollandalı şirket 25 Nisan’dan itibaren Antalya’dan Eindhoven ve Rotterdam’a uçacak.

* NORWEGIAN: Yaz sezonunu 2 Mart’ta açacak havayolu, Oslo Torp Havalimanı’ndan Antalya’ya uçmaya başlayacak.

Promosyonları kaçırmayın

* SAS Havayolları, 3 Temmuz-16 Ağustos arasında uçuş noktalarına Antalya ve Alanya Gazipaşa Havalimanı’nı ekliyor. Şirket, salı ve perşembe günleri Oslo’dan karşılıklı yapacağı seferlerde tek yön bilet fiyatları vergiler dahil 168 Euro’dan başlıyor. Havayolu’nun Oslo’dan Antalya uçuşlarındaysa bilet fiyatlarının vergiler dahil alt limiti 179 Euro.

* Singapur Havayolları, 31 Ocak’a kadar bilet alan yolcularına vergiler dahil Singapur’a 512, Güneydoğu Asya’ya 612, Silkair bağlantılı Çin’e uçuşlar 712, Hong Kong, Taipei, Guangzhou, Pekin ve Şangay’a 712, Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth, Brisbane’e 812 Euro’dan başlayan fiyatlar sunuyor.

* Emirates, 17-19 Ocak arasında bilet alan yolcularına ekonomi, tüm vergiler ve yakıt
harçları dahil Dubai’ye 278, Pekin’e 442, Seyşeller’e 650 Euro’dan başlayan fiyatlarla uçuruyor./images/100/0x0/55eb554cf018fbb8f8ba8625

Etihad üçüncü kez LİDER oldu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Dünya Seyahat Ödülleri gecesinde üçüncü yıl üst üste “Dünyanın Lider Havayolu” ödülünü aldı. Şirket ayrıca “En İyi First Class” ile “Ortadoğu’da Lider Havayolu” unvanlarına da layık görüldü. Havayolu’nun CEO’su James Hogan, dünyanın en iyi şeflerini Diamond First Class’ta hizmet verdiğine dikkat çekerek “Gökyüzünde son teknoloji eğlence sistemleri ve internet hizmeti sunmak gibi yenilikçi
çözümler geliştirmeye devam ediyoruz. Etihad Havayolları olarak hedefimiz dünyanın en iyi havayolu şirketi olmak” diye konuştu.
 

X