Avrupa Merkez Bankası tarihte bir ilke imza atacak

hurriyet.com.tr/ EKONOMİ
05.07.2012 - 10:58 | Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası'nın bugün piyasalara tarafından merakla beklenen toplantısından faizleri tarihinde ilk kez yüzde 1 seviyesinin altına çekmesi bekleniyor.

Euro bölgesindeki kalıcı enflasyon ve Almanya gibi Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinin zayıfladığına yönelik işaretler ECB'nin faizleri 0.25 puan düşürüp, yüzde 0.75 seviyesine çekeceği yönünde beklentiler doğurdu. 

ECB bugüne kadar faiz oranlarını yüzde 1'in altında çekmedi ancak uzmanlar bunu yapmaları için önlerinde herhangi bir engelin bulunmadığını belirtiyor.

ECB'nin aynı zamanda euro bölgesindeki borç krizine çözüm bulunamayacağına yönelik artan endişeleri giderebilmek adına daha fazla hamlede bulunabileceğine de işaret ediliyor.             

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI DA BEKLENİYOR       
Bugün İngiltere Merkez Bankası'ndan da önemli kararlar bekleniyor. BoE piyasadan satın alacağı tahvil miktarını 78 milyar dolara çıkardığını açıklayabilir.

ABD'li banka JPMorgan Chase'in küresel ekonomi analistlerinden Joseph Lupton, "Küresel ekonominin büyük bir kısmında ekonomik durgunluk yaşanıyor. Bu da merkez bankalarının yeniden kendilerini nicesel gevşeme moduna almalarına neden oluyor" dedi.   

ECB ve İngiltere'den önce ABD, Çin ve Avustralya merkez bankaları da nicesel gevşemeye yönelik adımlar atmıştı.  

 

       

 

 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı