Avrupa Merkez Bankası flaş faiz kararı! Dolar ve euro düşüyor

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
04.09.2014 - 14:56 | Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını beklentinin aksine indirdi. Bu kararın ardından dolar ve euro TL karşısında değer kaybetti. Dolar 2,1466 TL'ye kadar gerileyerek son 3 haftanın en düşüğünü gördü. Euro dolar karşısında son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) sürpriz bir kararla faiz oranlarını indirdi. Banka gösterge faiz oranlarını yüzde 0,15'ten yüzde 0,05'e, marjinal faiz oranını da yüzde 0,30'a indirdi.

AMB yüzde eksi 0,10 olan mevduat faizlerini de eksi yüzde 0,20'ye indirdi. Kararın ardından konuşan AMB Başkanı Mario Draghi "Sıradışı adımların atılması konusunda oy birliği ile karar verdik. Varlığa dayalı menkul kıymetler alımları Ekim ayında başlayacak. Faiz indirimi kararını ise oy birliği ile almadık. Faizlerde teknik hareket alanımız kalmadı, alt banttayız." diye konuştu.

DÖVİZ PİYASALARINDA MÜTHİŞ DALGALANMA

AMB faiz oranlarını beklentilerin aksine indirmesi ve Draghi'nin varlık alımının Ekim'de başlayacağını belirtmesinin ardından ardından piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. Dolar 2,1466 TL'ye gerileyerek 11 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Saat 17:45 itibariyle dolar tekrar 2.1550 TL seviyesine yükseldi.

Öte yandan asıl hareketlilik ise euroda yaşandı. Euro/dolar paritesi 1.2997 ile son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. Parite en son 15 Temmuz 2013'te 1.30'un altına düşmüştü. Euro TL karşısında da 2,7950 TL'ye kadar düştü. Euro gün içinde 2.84 TL'ye kadar yükselmişti.

İngiliz Sterlini de karardan etkilenen para birimleri arasında yer aldı. Sterlin/dolar paritesi 1,64'ün altına gelerek 7 ayın dip seviyesine indi. İngiltere Merkez Bankası faizlerde bir değişikliğe gitmemişti.

Karar öncesi yatay seyreden borsa da sert olmasa da yükseldi. Bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselen borsa yüzde 1,24 günlük yükselişle 82 bin 302 puandan günü tamamladı.

Avrupa Merkez Bankası flaş faiz kararı Dolar ve euro düşüyor

TAHVİL ALIMINA EKİM AYINDA BAŞLIYOR

Öte yandan faiz kararının ardından saat 15:30'da gerçekleşecek AMB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları merakla bekleniyordu. Draghi AMB'nin varlığa dayalı menkul kıymetler alımı ile birlikte ipotekli tahvil alımına Ekim ayında başlanacağını açıkladı.

Reuters'in haberine göre bugünkü para politikası kurulu toplantısında AMB'nin büyüklüğü 500 milyar euroya kadar çıkabilecek bir varlığa dayalı menkul kıymet (ABS) ve ipotekli tahvil alımı öngören planı görüştüğü belirtilmişti. Konuya yakın kaynaklar Reuters'a yaptıkları açıklamada, programın üç yıl süreli olabileceğini ve varlık alımlarının bu yıl başlayabileceğini de söylediler.

AMB'nin varlık alım programının AB ekonomisini harekete geçireceğinden en büyük ihracat pazarı AB olan Türkiye için de olumlu bir karar olması bekleniyor. AMB varlık alımıyla bankaların Avrupa'daki zayıf sektörlere kredi sağlamasını hedefliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı