Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa Konseyi’nden Ahmet Hakan’a saldırıya kınama

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  01.10.2015 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıya Avrupa Konseyi sert tepki gösterdi.

  Saldırıyı güçlü şekilde kınadığını ifade eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, “Türkiye’de gazetecilere yönelik tekrarlanan saldırılar ülkedeki ifade özgürlüğü üzerinde caydırıcı etkiye sahip” dedi.

  Ahmet Hakana saldırıyı dünya böyle gördüAhmet Hakan'a saldırıyı dünya böyle gördü

  Ahmet Hakan’ın bir süredir tehdit aldığına dikkat çeken Jagland, Türk yetkililere bu saldırıyı tam olarak soruşturma ve saldırganları adalet önüne çıkarma çağrısı yaptı.

  Ahmet Hakana saldırı hakkında ABD Büyükelçiliğinden açıklamaAhmet Hakan'a saldırı hakkında ABD Büyükelçiliği'nden açıklama

  Jagland, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde gazetecileri saldırılara karşı koruma ve kışkırtıcılarının cezasız kalmasını önleme yükümlülüğünü hatırlattı.

  AGİT DE KINADI: SALDIRI ELEŞTİREL GAZETECİLİĞE VE ÖZGÜR MEDYAYA

  Ahmet Hakan’a yönelik saldırıya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) da kınama geldi. AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, “Ahmet Hakan’ın saldırıya uğramasını güçlü şekilde kınıyor ve yetkililerin saldırganları ve saldırının arkasındakileri hızlı şekilde adalet önüne çıkarmak için elinden geleni yapmasını ısrarla tavsiye ediyorum” dedi.T

  ürkiye’deki medyaya yönelik endişe verici saldırı eğilimini tersine çevirmek için daha yapılması gereken çok şey olduğunun altını çizen Mijatoviç, “Saldırganlar, Ahmet Hakan’a yönelik bu saldırıyla ülkedeki eleştirel gazeteciliğe ve özgür medyaya da saldırdı” ifadelerini kullandı. Gazetecilere şiddetin kabul edilemez olduğunu ve hukukun tüm gücüyle karşılık verilmesi gerektiğini vurgulayan Mijatovic, “Yetkililerin eleştirel seslere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu göstereceğine güveniyorum” dedi.

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı