Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avrupa kaygıları euroyu vurdu altın uçuyor

  EkoNet
  14.05.2010 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Avrupa'daki borç krizi kaygılarının piyasalardaki olumsuz etkisiyle euro/dolar paritesini kritik 1.25 seviyesini aşağı kırarken, altın 1,250 dolarla yeni rekorunu kırdı. Borsalarda da düşüşler görülürken, Euro/TL 1.90 seviyesinde bulunuyor.

  Avrupa'da yüksek borç yükü altındaki ülkelerin kamu finansmanını sürdürüp sürdüremeyeceğiyle ilgili kaygılar ve son dönemde alınan kemer sıkma önlemlerinin bölgede zaten yavaş olan büyümeyi daha da yavaşlatacağı korkuları, euroyu dolar karşısında baskı altında tutmaya devam ediyor.

  New York'taki işlemlerde 1.2510 seviyesine inerek son 14 ayın yeni en düşük seviyesini gören Euro/dolar paritesi, Avrupa'da ilk işlemlerde değer kazanmasına rağmen öğleden sonra ise kritik olarak görülen 1.25 seviyesinin altına geriledi. Euro dolar karşısında en düşük 1.2422 seviyesini gördü.

  İÇERİDE DE GERİLİYOR
  Euro içeride de ilk işlemlerde gerileyerek 1.90 seviyesinden işlem gördü. Dolar/TL ise düne göre yüzde 1'den fazla değer kazanarak 1.53'ün üzerine çıktı.

  Londra merkezli aracılık şirketi ICAP'ın Sidney'in ekonomistlerinden Adam Carr, eurodaki hareketle ilgili Reuters'a yaptığı değerlendirmede, "Euroya ilgi şu anda neredeyse hiç yok durumda... Kısa vadede bu durumu değiştirmeye yönelik katalizör etkisi yapacak bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağını bilmiyorum" dedi.

  ALTINDAN YENİ REKOR
  Piyasalarda endişelerin artmasıyla güvenli liman olarak görülen altına olan talep de devam etti. Çarşamba günü ons fiyatı 1,248 dolara çıkarak rekor kıran altın, bugünkü işlemlerde rekor tazeleyerek 1,250 doları gördü.

  Fransız BNP Paribas bankasının analisti Anne-Laure Tremblay, “Güvenli liman olarak görülen altına olan bu aşırı talebin, Yunan krizinin etkisinin azalmasıyla birlikte, düşüşe geçmesini bekliyoruz” dedi.

  Petrol ise Avrupa'daki endişelerin küresel büyümeye olumsuz etki edeceği beklentisiyle 74 doların altına geldi.   

  BORSALAR DÜŞTÜ

  Piyasalardaki artan kaygı borsalarda da düşüşü beraberinde getirdi. Asya borsaları, İspanya ve Portekiz'den gelen kemer sıkmak önlemleriyle yaşanan yükselişin ardından Cuma günü kâr satışlarıyla gerilerken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5, Hong Kong Borsası ise yaklaşık yüzde 0.4 değer kaybetti.

  Avrupa borsaları da yüzde 3'e yaklaşan kayıplar yaşarken, olumsuz hava İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) da vurdu. İMKB ise günü yüzde 3.8'lik düşüşle 55 bin 590 puandan kapattı.

  İMKB'nin düşüşünde, Credit Suisse'in parlamentoda kabul edilen Anayasa Reform paketinin, muhalefet tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi sürecinde yaşanacak siyasi tansiyon uyarısı ve kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in yaptığı not artırımı değerlendirmesi de etkili oldu.

   

  Fitch'ten Reuters'a yapılan açıklamada, Türkiye'de uygulamaya konulan mali kurala rağmen kurumun 2011'de yapılacak olan seçimler öncesinde not artırımına gidilmeyeceği belirtildi.

  ABD borsaları da açılışın ardından yüzde 1'i aşan kayıplar yaşadı.

   

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı