Avrupa Kalite Ödülü'nde Türkiye'nin büyük başarısı

ANKA
28.10.2008 - 15:44 | Son Güncelleme:

Kuruluşların kaliteye giden yolculuğunda en önemli ödüllerden biri sayılan Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü (EFQM) bu yıl Türkiye finalistlerinden’den Bosch-Bursa Dizel Fabrikası ve Bursagaz kazandı.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından 1993 yılından beri devam eden Ulusal Kalite Ödülü sürecine ve Avrupa Kalite Yönetim Vakfı tarafından yürütülen Avrupa Kalite Ödül sürecine katılan kuruluşların başarılarına bir yenisinin daha eklendiği belirtilerek, yarışmada Başarı Ödülü’nü de Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin almaya hak kazandığı bildirildi.

Kalder’den yapılan duyuruda, bu yıl Türkiye’nin ödüllere dört kuruluş ile başvurduğu, Avrupa çapında belirlenen 11 finalistten 4’ünün Türkiye’deki kuruluşlar olduğu ve en çok ödül alan ülkenin de Türkiye olduğu açıklandı.

Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Kamu Kategorisi’nde 2006 yılı Ulusal Kalite Büyük Ödülü’ne layık görüldükten sonra, Avrupa Kalite Ödülü’nü de alan Türkiye’den tek sağlık kuruluşu oldu.

EFQM ana merkezi Brüksel’de açıklanan Avrupa Kalite Ödülü’nün Türkiye finalistleri arasında, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Bursa Dizel Fabrikası, Bursagaz, Bursa Nilüfer Belediyesi, Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bulunuyordu.

Avrupa’nın kurumsal mükemmellik konusunda en saygın ödülü olan Avrupa Kalite Ödülleri; 1988 yılında "Avrupa’da sürdürülebilir mükemmelliğin itici gücü olma" misyonu ve "Avrupalı kuruluşların mükemmelliğe eriştikleri bir dünya" vizyonu ile kurulmuş olan EFQM-European Foundation For Quality Management (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) tarafından veriliyor. Bugüne kadar Türk kuruluşları tarafından 7’si Büyük, 15’i Başarı olmak üzere toplam 21 Avrupa Kalite Ödülü kazanılmıştır. Türkiye şu anda en fazla kuruluşu Avrupa Kalite Ödülü’nü kazanan 2 ülkeden birisidir.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı