Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Avrupa İstikrar Girişimi (European Stability Initiative)

ÜLKEMİZDE evrensel sözcükler ve kavramlar özel anlamlar yüklenerek, kullanılamayacak bağlamlarda kullanılarak iletişim olanağı tamamen ortadan kaldırılıyor.

Son birkaç ay içinde "Alt Kimlik/Üst Kimlik", "Halkların kendi kaderlerini tayin hakkı" gibi kavramlar saçma sapan yer ve bağlamlarda kullanılmıştı. Şimdi de sıra "Kalvenizm"e geldi.

Son keşif "Kalvenizm"in patenti "Avrupa İstikrar Girişimi"ne (European Stability Initiative) ait. Avrupa İstikrar Girişimi (ESI) yayınladığı bir rapora "İslami Kalvinistler: Orta Anadolu’da Değişim ve Muhafazakárlık" adını vermiş.

Bu sorumsuz ve saptırıcı girişimin faillerini araştırdım ve istanbul@esiweb.org adresine "Kimsiniz, kimlerdensiniz, gelir kaynaklarınız nedir?" diye sordum.

5 KİŞİLİK EKİP

Sorumu hemen yanıtlamak nezaketini gösterdiler. İletilerini olduğu gibi aktarıyorum:

"Avrupa İstikrar Girişimi 1999’da kurulan ve 2004 yaz aylarına kadar Balkanlar’a odaklanan bir araştırma kuruluşu. Halihazırda İstanbul’da bir ofisimiz ve Türkiye üzerinde çalışma yürüten 5 kişilik bir ekibimiz var. Web sitemizde Türkçe olarak kurumumuzun amaçları, çalışma alanları ve fon kaynakları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. www.esiweb.org (İlgili sayfaları Türkçe okuyabilmek için sizi yönlendiren yazılar karşınıza çıkacak). Bunlara göz attıktan sonra aklınızda kalan sorular olursa yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Raporumuzun kendisine ise yine aynı siteden 4 dilde ulaşabilirsiniz. http://www.esiweb.org/doc/showdocument.php?document_ID=69 sitesinden doğrudan gidebilirsiniz raporlara. İlginize teşekkürler. İyi çalışmalar. Nigar Göksel"

BERLİN-PRİŞTİNA

AİG (ESI)’nin İstanbul merkezinde iki görevli var: Nigar Göksel (analist) ve Erkut Emcioğlu (analist). AİG (ESI)’nin İstanbul’dan başka iki yerde temsilcilikleri var: Berlin (galiba genel merkez burada) ve Priştina.

Tahminime göre "İslami Kalvenistler" deyişinin mucitleri Erkut Emcioğlu, Nigar Göksel ve Türkiye üzerinde çalışma yürüten beş kişilik AİG ekibi.

Avrupa İstikrar Girişimi’ni sizlerle tanıştırdıktan sonra "Kalvenizm" kavramını ele alabiliriz.

BURJUVA HIRİSTİYAN

Kalvencilik (Kalvenizm, Kalveniyye, Calvinismus) Protestanlığın özel bir kolu... Fransız papazı Jean Calvin (1509-1564) tarafından ortaya atılmıştır. Ekonomi alanında da kapitalizmin öncü kuramcılarından olan Jean Calvin, 1532 yılında Papa’nın otoritesine karşı çıkarak Katoliklikten ayrılmış ve Tanrı ile kul arasına hiçbir otoritenin giremeyeceğini, Hıristiyanlığı eski yalınlığına döndürmek gerektiğini (püritanizm) savunmuştur. Jean Calvin, derebeyliğe (feodaliteye) uygun düşen Katoliklik karşısında burjuva sınıfının Hıristiyanlık felsefesini dile getirir.

"Kalvencilik" ("Kalvenizm") kavramı sadece Hıristiyan toplumlarda kullanılabilir. "Kalvenizm" kavramını Türkiye ve Müslüman toplumlar için kullanmak, Hz. Muhammed ile Hz. İsa’nın yerlerini değiştirmeye benzer. (Devam edecek.)
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI