Gündem Haberleri

  Avrupa, insanlık suçuna ortak

  Hürriyet Haber
  08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İmralı duruşmasının gerekçeli kararı açıklandı.

  Öcalan'ın ölüme mahkum edildiği davanın gerekçeli kararı, özel ulakla bebek katiline ulaştırıldı. Kararda, PKK destekçisi ülkelere ayrıntılarıyla yer verildi, bu ülkelerin ‘‘20'nci Yüzyıl'ın en kanlı terör örgütü’’nün insanlık suçlarına ortak olduğu vurgulandı.

  BÖLÜCÜBAŞI Abdullah Öcalan'ı TCK'nın 125. maddesindeki ‘Vatana ihanet’ suçundan idama mahkum eden tarihi kararın gerekçesinde, PKK destekçisi ülkelere ‘rest’ çekildi. PKK, ‘20’nci Yüzyıl'ın en kanlı terör örgütü' olarak nitelendirildi ve ‘Türkiye insanlık suçu işleyen Öcalan ve PKK ile masaya oturmaz, pazarlığa girişmez. PKK bağımsızlık mücadelesi veren bir örgüt olmayıp silahlı bir terör örgütüdür’ denildi.

  Öcalan'ı mahkum eden 280 sayfalık karar, dün özel kurye ile İmralı'daki Öcalan'a da gönderildi. Öcalan'ın avukatlarından sonra DGM savcılığı da 7 gün içinde kararı re'sen Yargıtay incelemesine gönderecek. İşte tarihi kararın satırbaşları:

  AVRUPA'YA TERÖR TOKADI

  Yunanistan, Suriye, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda, İran, Irak, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin PKK'ya açık destek ve yardımları, bizzat Mahkeme Başkanı Mehmet Turgut Okyay tarafından tüm detaylarıyla kaleme alındı. ‘PKK’nın diğer ülkelerle ilişkileri' başlıklı bölüme, Öcalan ve diğer teröristlerin itirafları aynen alındı.

  DGM'lere sahip çıkılan kararda, ‘Kimsenin bağımsız Türk yargısına müdahalesi olmamıştır’ ifadesi dikkat çekti ve ‘DGM’ler, bağımsız ihtisas mahkemeleridir. Yargılama sürecinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı ışığında sivilleştirilmişlerdir' denildi.

  KÜRT SORUNU MESAJI

  Öcalan ve avukatlarının savunma hakkının kısıtlanmadığı ve bunun kendi ifadeleri ile tutanaklara geçtiğinin altı çizildi.

  Gerekçede, Kürt sorununun mahkemede çözülemeyeceğine ilişkin çarpıcı bir mesaj da verilerek şöyle denildi:

  ‘Mahkemelerin görevi sanığın suç teşkil eden eylemlerinin tespiti ve buna uyan ceza yasası hükümlerinin uygulanmasıdır. Sorunların çözümü mahkemenin görevine girmez. Mahkemenin geleceğe dönük siyasal, ve sosyal sonuçlar doğuracak şekilde karar vermesi de mümkün değildir.’

  Gerekçede, Kürtler ile Türklerin yüzyıllardır birlikte yaşadığı, aralarında doğal kültür erozyonu yaşandığı ve kanbağları oluştuğu vurgulandı.

  Türkiye'de Kürt-Türk ayrımı olmadığı, ırk, dil, din ayrımı gözetilmeden herkesin cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, başbakan, general, vali olabildiği özellikle belirtildi.

  Öcalan samimi değil

  Gerekçede, Öcalan'ın samimi olarak ülkeyi bölme amacından vazgeçmemesi, teslim olmaması, PKK'yı çökertecek bilgi vermemesi, 20 yılı aşkın süreyle PKK başkanlığını yürütmesi, bu süre boyunca binlerce eylemin gerçekleşmesi, bebek, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan binlerce insanın öldürülmesi, bu eylemlerin de ülke için ciddi, yakın ve büyük tehlike teşkil etmesi belirtilerek, ceza adaletinin sağlanması için hafifletici 59. maddenin uygulanamadığı vurgulandı.

  PKK'ya sistematik destek

  Gerekçeli kararın, Avrupa ülkelerini çirkin yüzünü ortaya çıkaran bölümleri ise şöyle:

  YUNAN’A SUÇLAMA

  1995 yılında Yunanistan ile Suriye arasında yapılan askeri işbirliği anlaşmasıyla Yunan savaş uçaklarına Suriye'de üs açılması ve bu üslerin Türkiye'ye yönelik tehdit oluşturma yanında terörü destekleme, uyuşturucu ve silah kaçakçılığında kullanılmış olabileceği akla gelmektedir. Yakalanan terör örgütü elamanlarının anlatımları, sanığın savunmaları, Suriye ve Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin teröre yaklaşımları tutum ve davranışları ile birlikte değerlendirildiğinde bu kanı güçlenmektedir.

  Yunanistan'ın inkar etmesine rağmen PKK'nın Yunanistan sorumlusu Fethi Demir ve yakalanan birçok PKK'lı terörist, Yunanistan yetkililerinin teröre desteğini açığa çıkarmıştır. Öcalan'ın ifadeleri de bu konuda en büyük kanıttır.

  İNSANLIK SUÇLARI Suriye, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İran hükümeti ve istihbarat örgütleri PKK'ya ‘açık, sürekli, sistematik ve yıllarca süren’ destekleri nedeniyle ülkemizde birçok insanlık suçları işlenmiş, çocuklar öldürülmüş, ormanlar yakılmış, toplu katliamlar yapılmış, ülkemizin bütünlüğü ve bağımsızlığı, işlenen bu suçlar nedeniyle ciddi ve ağır tehlike altına girmiştir.

  ALMANYA'YA ŞOK İDDİA

  Die Welt 2.12.1994'teki sayısında Alman istihbaratına dayanarak verdiği haberde Dış Ticaret Bankası'nın 82-968-164 nolu hesabına yatan 840 bin dolar ile Yunanistan'ın silah alarak, Volos Limanı'ndan Suriye'ye gönderdiğinin saptandığını dile getirmiştir. Aralık 1990'da yakalanan Zaide Özbek ve Öznür Dağ, ‘‘Bekaa'daki eğitimden sonra uyuşturucu kaçakçılığında görevlendirildiklerini ve bu amaçla eğitildiklerini’’ anlatmışlardır.

  SURİYE, TÜRKİYE DÜŞMANI

  Suriye, yalnız PKK değil, tüm terör örgütlerine kucak açmıştır. PKK'ya silah ve uyuşturucu kaçakçılığı dahil her türlü desteği vermiştir. Demokrasi ile yönetilmediği için uluslararası siyasi mücadalelerden devamlı kaçmış, teröre desteği en kolay çözüm yolu olarak görmüştür. Türkiye düşmanlığının ana sebebi de budur. Yunanistan'la anlaşmalarının da altında bu sebepler yatmaktadır.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı