Dünya Haberleri

  Avrupa ile Zana krizi

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Parlamentosu ile TBMM arasında köprü görevi gören Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) Avrupa kanadının eski DEP milletvekili Leyla Zana'yı ziyaret etme girişimi, Ankara ile Brüksel arasında tam bir kriz yarattı. Avrupalı milletvekilleri önümüzdeki hafta Ankara'da yapılacak olan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının iptal edilmesini önerdiler.

  KPK'nın Avrupa kanadı başkanı Daniel Cohn-Bendit'in, komisyonun 21-23 Şubat tarihleri arasında Ankara'da yapacağı toplantı sırasında Ankara Kapalı Cezaevini de ziyaret etme girişimi ters tepti. Ankara komisyonun Avrupa kanadına resmi olarak gönderdiği yazıda, bu isteğin ‘yasal olmadığını’ bildirdi. Bu cevap, Türkiye-AB ilişkilerinde Helsinki zirvesinden bu yana ilk gerginliğin doğmasına yol açtı.

  Dün Strasbourg'da toplanan KPK'nın Avrupa kanadı milletvekilleri, 21-23 Şubat tarihleri arasında Ankara'da yapılması planlanan toplantıya gidilmemesini talep ettiler. Leyla Zana'nın, 1995'de Avrupa Parlamentosu'nun Sakarov insan hakları ödülü alan kişi olduğunu belirten milletvekilleri, Ankara'nın bu cevapla AB ile ilişkilerde Helsinki sonrası oluşan olumlu havayı baltaladığını duyurdular.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı