Avrupa için kapkara bir gün

BERLİN (AA)
15 Eylül 2015 - 09:29Son Güncelleme : 15 Eylül 2015 - 09:29

Almanya'nın dün akşamdan beri ağırlıklı olarak Avusturya sınırında uyguladığı kontroller muhalefet partileri tarafından eleştirildi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Simone Peter, Berlin'de yaptığı açıklamada, sınırlarda yapılan kontrollerden dolayı Almanya'nın bu bencillik politikasıyla sınırlarda yeni bir sıkıntılı duruma sebebiyet vereceğini belirterek, "Bu Avrupa için kapkara bir gün" ifadesini kullandı.

Peter, sınırların kontrol edilmesi uygulamasıyla sınırsız Avrupa idealinin yıkılma endişesinin bulunduğunu kaydetti.

Avrupa için kapkara bir gün


Sığınmacılar için sağlık kartının çıkartılmasını isteyen Peter, Suriye veya Eritre gibi kriz bölgelerinden gelen sığınmacılara otomatik olarak mülteci statüsü verilmesini talep etti.

Suriye konusu gündeme alınsın

Avrupa için kapkara bir gün

Partinin diğer Eşbaşkanı Cem Özdemir de, sınırlarda kontrollerin yapılmasıyla sorunun ortadan kalkmadığına işaret ederek, "Sığınmacılar dünyadan kaybolmuyor, biz bu sorunu diğer ülkeye taşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

AB'nin Suriye krizini gündemine alması gerektiğini ifade eden Özdemir, Almanya ve AB'nin mültecilerin nereye gönderileceği konusunda tartıştığını, ancak kimsenin bu insanların neden kaçtığı konusunda konuşmamasını saçmalık olarak nitelendirdi.

Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger de, yaptığı yazılı açıklamada, Alman hükümetinin sınır kontrolleri yaparak "soluklanmak" istemesinin savaştan kaçan sığınmacılar açısından bakıldığında bencillik olduğunu söyledi.

Alman hükümetini ve AB ülkelerini "dar kafalı politika" yapmakla suçlayan Riexinger, "Kendi avantajları vaat edildiğinde daha çok Avrupa, taviz vermek zorunda kalındığında da daha az Avrupa isteniyor" ifadesini kullandı.

Avrupa politikasından en büyük yararı sağlayan Almanya'nın sorumluluktan kaçmaması gerektiğini belirten Riexinger, sığınmacıların izole edilmesinin Avrupa düşüncesine karşı ve özellikle insan onurunu hiçe sayan bir durum olduğunu kaydetti.

Avrupa için kapkara bir gün

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer de, Avrupa'dan somut kararlar alınmaması durumunda sınır kontrollerinin süreceğini söyledi.

Scheuer, Yunanistan, İtalya ve Macaristan üzerinden gelen sığınmacıların AB ülkelerine dağıtılmasını istedi.

Almanya dün akşam sığınmacı akınını kontrol altına almak ve çalışmaları düzene sokmak için geçici süreyle özellikle Avusturya sınırında kontrol yapmaya başladı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı