Gündem Haberleri

  Avrupa Günü etkinliklerle kutlanacak

  Hürriyet Planet
  08.05.2011 - 17:54 | Son Güncelleme:

  Avrupa Günü dolayısıyla Türkiye'nin çeşitli illeri etkinliklere ev sahipliği yapacak.

  İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi koordinesinde Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla 9-10 Mayıs 2011 tarihlerinde  “Avrupa Günü Etkinlikleri” düzenlenecek.

  Etkinlikler kapsamında İstanbul genelinde AB hibelerinden ve fonlarından kaynak almak suretiyle gerçekleştirilmiş projelerin sergileneceği proje tanıtım fuarının yanı sıra; çeşitli konularda bilgilendirme seminerleri, paneller ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

  Etkinlik ile 'AB tarafından hibe sağlanan, tamamlanmış veya devam eden projelerin sergilenmesi ile aktif bir öğrenme ortamı oluşturularak projeler konusundaki bilginin il genelinde yaygınlaştırılması' hedefleniyor.

  ORTAK ETKİNLİKLER

  Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin geçen Cuma günü düzenlediği “AB Sürecinde Gençlik Fırsatları” konulu seminerde konuşan Avrupa Birliği Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Yücel de, 9 Mayıs Avrupa Günü etkinlikleri ile ilgili olarak şöyle konuştu:

  "9 Mayıs Avrupa Günü kutlamalarıyla ilgili gerek AB tarafı, gerekse Türkiye tarafı olarak çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bazı etkinlikleri ortak düzenliyoruz. Avrupa Birliği’nin düzenlediği etkinlikler, Ankara’da yerleşik Avrupa Birliği Delegasyonu’nun yürüttüğü etkinlikler. Bunlardan bir tanesi 9 Mayıs’ta Sinop’ta gerçekleşecek, etkinliği Avrupa Birliği Delegasyonu yürütecek"

  Avrupa Birliği Günü etkinliklerinin sadece 9 Mayıs’ta düzenlenmeyeceğini söyleyen Yücel, "Pursaklar'da Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Parkı açıyoruz. 9 Mayıs’ta Büyükşehir Belediyesi olarak yürüttüğümüz ve bütün Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçilerinin katılacağı bir proje var" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin ortak kültürel mirasının tanıtılıp desteklenmesi amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, Sinop'ta Ortak Kültürel Miras konulu bir konferans, Tarihi Sinop Cezaevi'nin Renovasyonu ortak projesinin tanıtımı ve bir dizi kültürel etkinlik gerçekleştirilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı