Avrupa ekonomisi resesyondan çıktı

Hürriyet Haber
14 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 - 21:05

EURO Bölgesi üçüncü çeyrekte yüzde 0.4 büyüyerek resesyondan çıktı. Almanya ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0.7, Fransa ekonomisi de yüzde 0.3 büyüdü. Euro kullanan 16 ülkenin oluşturduğu Euro Bölgesi ekonomisi 2009’un üçüncü çeyreğinde yüzde 0.4 ile beklentilerin altında büyüme kaydetmesine rağmen resesyondan çıkıldığını gösterdi. AB istatistik kurumu Eurostat, Euro kullanılan 16 ülkede gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) 2009’un üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.4 genişlediğini, yıllık bazda ise yüzde 4.1 daraldığını açıkladı. Euro bölgesinde GSYH, 2009’un ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daralmıştı. Almanya ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0.7 büyüdü.
Almanya yüzde 0.7 büyüdü
Almanya Federal İstatistik Bürosu (FSO), ihracattaki düzelmenin yardımıyla Alman ekonomisinin Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0.7 büyüdüğünü açıkladı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın ikinci çeyrekte yüzde 0.3 olarak açıklanan büyümesi ise yüzde 0.4 olarak revize edildi. Almanya ikinci çeyrekte resesyondan çıkmıştı. FSO’un açıklamasında, “İkinci çeyrekte ekonomide gözlenen hafif yukarı yönlü eğilimin devam ettiği görülüyor” denildi. Üçüncü çeyrekteki büyümenin en önemli unsurunun ihracat olduğu, ayrıca inşaat ve ekipman yatırımının büyümeyi etkilediği, ancak tüketici harcamalarının azaldığı belirtildi.
Fransa da toparlanıyor
Bu arada Fransa ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0.3 büyüdü. Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, Europe 1 Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Üçüncü çeyrekte Fransa ekonomisi olumlu, ekonomi yüzde 0.3 büyüdü” dedi. Lagarde, Fransız ekonomisinin bu yıl daralacağını, ancak 2010 yılına canlanmayla gireceğini ifade etti. Fransa da, ikinci çeyrekte resesyondan çıkmıştı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı