Avrupa dönüm noktasında

Financial Times
23.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dominique Strauss-Kahn'ın, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başkanlığı görevini bırakması, Avrupalı liderlerin, bu koltuğa içlerinden birini getirmek için hamleler yaptığı bir süreci de tetikledi. Avrupa'nın, IMF Başkanlığını içlerinden birinin sürdürmesine bu kadar önem vermesi, Kıta'daki borç krizinden sonra Avrupa'nın geleceği üzerindeki kontrolü yitirdiklerini de yansıtıyor.

Bunun için, ekonomik olarak borçlu olmadıklarını sergileyen ve ulusal sabit fikirlerden doğan siyasi çekişmelere kapılan Avrupalı liderlerini kendilerini suçlaması gerekiyor. Ancak son dönemde bu liderler, ayaklarını yere basarak olaylara biraz daha gerçekçi yaklaşmaya başladı. Piyasaların ani baskısıyla baş edebilmek için, gelecekte kriz yönetimi mekanizmasının kurulmasını planlamak gibi adımlar bunun göstergesi.

 

Hiç şüphe yok ki; bu kendine güvenin arkasında Avrupa'daki birçok ekonominin iyi performans sergilemesi ve bir nevi kritik virajı atlatıyor olmasın da etkisi büyük. İlk çeyrekte gelen büyüme verileri oldukça cesaret verici. Kıta'nın ekonomik olarak iki motorunda biri olan Almanya'nın bu dönemde yıllık büyümesi yüzde 6.1 olurken, diğeri Fransa da en sonunda yüzde 4'lük güçlü büyüme performansına doğru hızlandı. Diğer taraftan, bu iki büyüğün yanında kümelenen diğer nispeten küçük ekonomiler de iyi performans gösteriyor. Baltık ülkeleri de ekonomik çöküşün yaralarını sarıyor.

 

En büyük ve en şaşırtan sürprizi ise yüzde 3.2'lik büyüme sergileyen Yunanistan gerçekleştirdi. Eğer bu doğruysa, harika bir haber. Bağımsız yeni istatistik kurumunun verilerinden şüphelenmek için bir neden olmasa da yine de ek verileri beklemek gerekiyor. Bu sürprizden alınacak en büyük ders ise Yunanistan'ın büyümesinin ve borcunun sürdürülebilirliği konusunun ne kadar belirsiz olduğu.

 

Bu nedenle politika yapıcıların, ülkede Haziran'da yapılacak gözden geçirmede ortaya koyacağı performansı görene kadar beklemesi daha doğru olur. Ancak yine de Yunanistan'ın 2012'de nasıl fonlanacağı konusunda yakın zamanda karar verilmesi gerekiyor...

 

Yunanistan sorunu için Avrupalıların daha sağduyulu hareket etmesi gerekiyor. 'Yeniden profil belirleme' konusunda kararlı şekilde konuşulmaması bir oyalanma göstergesi. Eğer bu gerçekleştirilecekse aynı zamanda yeniden yapılandırmaya da gidilmeli. Euro bölgesinin, Yunanistan tarafından alınacak ek tedbirlerin karşılığında ne yapmaya hazırlandığının netleştirilmesi gerekiyor.

 

Liderlerin sadece kamu borcuna odaklanan söylemin ötesine geçerek, hem oy verenleri hem de tahvil yatırımcılarını bankaların yaşayacağı olası zarara karşı hazırlaması gerekiyor. Avrupa bunu finansal ya da diğer açılardan IMF'nin yardımı olmadan gerçekleştirebilir. Tek yapması gereken ne yapmak istediğine karar vermesi ve yeni IMF başkanının ne yapacağından daha az korkması.

 

* Bu yazı Financial Times'ta, "Turning a corner, facing a crossroads" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı